Pozsony/Budapest. Fantasztikus áfabizniszt kínál egy szlovákiai bejegyzésű, magyar tulajdonosi hátterű társaság. Bár ajánlatuk szerint áfamentesen juthatunk hozzá Magyarországon laptopokhoz és egyéb műszaki cikkekhez, ez csak részben igaz.
Újabb kétes áfabiznisz
A társaság tulajdoni háttere egy kissé ellentmondásos. A szlovák cégjegyzékben tulajként a tatabányai Miklósi Zsolt van feltüntetve, ügyvezetőként pedig a tatai Fodor Máriuszt jegyezték be. Azt írják magukról: „Cégünk, a Laptop.sk International Kft. Szlovákiában bejegyzett, száz százalékban magyar állampolgárok tulajdonában lévő vállalkozás”. Ezt követően pedig megjegyzik: „Anyacégünk Magyarország egyik legnagyobb, hordozható számítógépek értékesítésére specializálódott vállalkozása”. Ha a cég tulajdonosai magánszemélyek, hogyan lehet anyacége? Vagy ha nincs, akkor mire gondolnak? A cég mindazonáltal sikeresként hirdeti magát a honlapon, s ezen felbuzdulva az év elején webboltot is nyitott.
Hogy miben is rejlik a bombaüzlet, nem lehet tudni. A cég az áfamentes értékesítést ugyanis úgy ajánlja, hogy ahhoz nem kell más, mint egy uniós adószám. Ezt 24 órán belül kiállítja a magyar adóhatóság, s ezt követően nincs más feladatunk, mint rendelni és áfamentesen fizetni – állítja a vállalat. Ez így is van, azt leszámítva, hogy ez egyébként is így történik. Uniós adószámot értelemszerűen csak társaságok válthatnak ki, magánszemélyek nem, vagyis az ajánlat csak cégek számára elérhető. Ugyanakkor ha Magyarországon vásárol egy cég laptopot, akkor a termék áfáját utólag leírhatja, vagyis összességében ez a vásárlás is áfa nélküli.
A cég ajánlatait végignézve egyértelmű, hogy az áfamesterkedéstől függetlenül is olcsóbbak a laptopok Szlovákiában. Míg egy bizonyos modell nettó ára a „szlovákiai” cég ajánlata szerint 107 ezer forint (8093 korona), addig ugyanaz a típus Magyarországon több mint 130 ezer forintot (9832 koronát) kóstál (legalábbis a laptop.hu oldalain ennyiért adják). Vagyis magánszemélyként megérheti, hogy ettől a társaságtól rendeljük meg a terméket (persze bruttó áron). A szállítási díj Magyarországon 3500 forint (265 korona). A laptop.sk tehát összességében egy likviditási problémát old meg adómentes ajánlatával. Az áfát ugyanis Magyarországon meg kell fizetni, s csak később jár vissza. Uniós kereskedés során viszont eleve áfamentes az értékesítés.
Szabálytalanság nincs az ügyben, de kérdés, hogy kinek éri meg ez az üzlet. Ha magánszemélyek rendelnek a cégtől, akkor az áfát mindenképp fel kell számolni, ami Szlovákiában 19 százalék. Ez – összehasonlítva a magyar húsz százalékos kulccsal – annyira azért nem csábító. Az uniós adószámokkal kapcsolatban pedig egy igen fontos dolgot elhallgatott a laptop.sk. A feladat nem ér véget azzal, hogy igénylünk egy adószámot, aztán áfamentesen vásárolgatunk szerte az unióban. Az áfamentes értékesítésnek ugyanis ára van. A közösségi adószámmal rendelkező társaságoknak negyedévente összefoglaló jelentést kell készíteniük a közösségen belüli ügyleteikről. Vagyis lehet, hogy az áfamentes vásárlással megspóroltunk egy áfafizetést és -visszaigénylést, ám a nyakunkba szakadt egy negyedévenkénti töltögetősdi. (mf, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.