Újabb csomag a válság ellen

Pozsony |

<p>Megfelelő a kormány novemberben elfogadott válságkezelő csomagja, tartalmában ugyanis megegyezik a múlt heti uniós csúcson elfogadott intézkedésekkel. Ennek ellenére újabb 11 intézkedést akar a válsággal kapcsolatban elfogadni a kabinet. Az ellenzék szerint a kormány eddigi lépései elhibázottak, ezt bizonyítja szerintük, hogy a gazdasági fejlődés üteme két év alatt 6 százalékpontnyit esik vissza.</p>

Robert Fico kedden újra egyeztetésre hívta a munkaadók és a munkavállalók szervezeteit, és tájékoztatta őket az EU múlt heti csúcstalálkozóján elfogadott gazdaságélénkítő tervről. Bejelentette, hogy ezzel összhangban újabb 11 intézkedésből álló csomagot fogad el ma a kabinet. „Az intézkedésekkel egyetértenek a szociális partnerek is“ - jelentette ki. Szerinte 2009 lesz a legnehezebb év, de Szlovákiának jó kiindulási alapja van, hogy átvészelje a válságot.
Mikuláš Dzurinda szerint azonban a kormány rossz hozzáállását bizonyítja, hogy számokban kifejezve Szlovákiában lesz a legnagyobb a gazdaság fejlődési ütemének visszaesése: a 2007-es 10%-ról 4,6 alá süllyed. „Ilyen visszaesést még nem ért meg az ország: mínusz3% ebben, és újabb 3 a következő évben“ - osztályozta a kormány tevékenységét a volt miniszterelnök. Igaz, a 4,6%-os fejlődés is a legmagasabbnak számítana az unióban. Alapvetően az ellenzékkel értenek egyet a gazdasági elemzők is. Juraj Karpiš szerint az eddig elfogadott „csomagok“ nem segítik a válság mérséklését. „A novemberi csomag nem más, mint a korábbi, a válsággal össze nem függő tervek összesítése, és nem segíti a válság hatásainak leküzdését“ - mondta lapunknak az Iness gazdaságkutató intézet elemzője. Szerinte inkább negatív hatásai lesznek, mivel nagyobb állami beruházásokkal számol. „Ezek az intézkedések növelhetik az állami költségvetés hiányát“ - véli az elemző. Nem ért egyet azzal sem, hogy a kormány a kölcsönfolyósítás szabályainak enyhítésére akarja rávenni a bankokat. „A bankok tudják legjobban, kinek adhatnak kölcsönt, és kinek nem, a politikai nyomásra kezdődő hitelkibocsátásnak negatív hatásai lehetnek“ - véli Karpiš. Ha az állam garanciát vállal a rossz hitelekért, az újra csak a költségvetési hiányt fogja növelni. A gazdasági visszaesést azonban nem írja teljes mértékben a kormány számlájára. „Ez a csökkenés feltételezhetően bekövetkezne akkor is, ha más kormány lenne, mivel a válságot a külföldi piacok felvevőképességének visszaesése okozza.“ A kormánynak teljesen másként kellene reagálnia. „Elsősorban vállalkozóbarát intézkedéseket kellene hozni, csökkenteni a rájuk nehezedő adminisztratív terheket, járulékcsökkentést végrehajtani, rugalmasabbá tenni a munkaerőpiacot“ - mondta Karpiš. (lpj, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?