Ha bevásárlókörútra indulunk, ne lepődjünk meg otthon, ha a csomagolóanyagok mennyisége megközelíti vagy meghaladja a beléjük csomagolt termékek mennyiségét. A műanyagból készült zacskókat, plasztikdobo-zokat és -tálcákat mindössze egyszer használjuk, majd irány a szemetes.
Túl sok a műanyag szemét
Évente az angol állampolgárok ötmillió tonna műanyaggal kerülnek kapcsolatba. Ennek a hatalmas mennyiségnek alig tíz százalékát hasznosítják újra. 2004-es adatok szerint az európai országok közül csupán Portugália és Görögország áll az angoloknál rosszabbul ilyen téren. A tabella élén álló nemzetek rég megtalálták a módját, hogyan bánjanak el a műanyagszeméttel.
Az ENSZ évente megrendezi a Clean up the world, azaz Tisztítsuk meg a világot elnevezésű programját. Ennek egyre fontosabb eleme lett a szemétgyártás megelőzése és a műanyagzacskók használatának visszaszorítása. Az újrahasznosítás az egyik biztos út annak megakadályozására, hogy ne borítson el minket a háztartási szemét. A másik fontos lépés a gyártók „megrendszabályozása” lenne. Nagy-Britannia számára nem az jelent problémát, hogy mit kezdjenek a műanyagszeméttel. Az igazi nehézség a műanyagnak a fogyasztóktól az újrahasznosítási pontokig való eljuttatás. Az összegyűjtés, tárolás, majd a célállomásra való eljuttatás költségei jóval meghaladják azt a bevételt, amelyet az önkormányzatok az újrahasznosított hulladékért remélhetnek .Optimális esetben az újrafelhasznált műanyagot alkalmazhatnánk az autóalkatrész-, a videokazetta-gyártásban, sőt a samponos flakonok készítésekor is – összesen mintegy 1100 féle termék készülhetne belőlük. Bármi, ami elkészíthető a „szűz” műanyagból, ugyanúgy előállítható az újrahasznosítottból is: a minőségük azonos. Ehelyett nagyrészük a szeméttelepeken vagy a szemétégetőkben végzi. A műanyag évszázadok alatt bomlik le, a talajban és a vízben toxikus anyagokat hagy maga után. A műanyag elégetését leginkább a foszszilis tüzelőanyagok elégetéséhez lehetne hasonlítani.
A freshinfo.com által Angliában végzett közvélemény-kutatás szerint a zöldség-gyümölcs ágazat szereplői sem tesznek elegendő erőfeszítést arra, hogy csökkentsék a felhasznált csomagolóanyag mennyiségét. A válaszadók 83 százaléka úgy gondolják, hogy vannak olyan országok, amelyek példamutatók lehetnek.
Ausztráliában például sokkal környezettudatosabb a lakosság és saját szatyorral járnak bevásárolni. Svájcban a friss termékek többségét ömlesztve értékesítik az üzletekben, jól felcímkézett kosárból, ládából választhatják ki a vásárlók a kívánt mennyiségű árut. Svájcban ugyanis magas díjat szabtak ki a szemeteszsákokra, amit a lakosság kizárólag a helyi önkormányzatnál szerezhet be. ĺgy aztán a legtöbben az üzlet előtt elhelyezett szeméttárolóba dobják a szükségtelen csomagolóanyagot, ami viszont az áruház szemétköltségét gyarapítja. Ezért a kiskereskedők is érdekeltek abban, hogy az árut ne csomagolják feleslegesen. Adót vezettek be a műanyag szemétre Dél-Afrikában is, ahol ennek a hatására három hónap alatt a felére csökkent az eldobható bevásárlótáskákból keletkező szemét. A Hong Kong-i Welcome szupermarketlánc kedvezményt ad azoknak a vásárlóknak, akik saját bevásárlótáskába vásárolnak. ĺrországban a boltokban zacskónként 15 centet fizettetnek a vásárlókkal. (KésSZ, www.bbc.co.uk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.