A nyugat-európaiak gyakran vásárolnak a világhálón, ám leginkább a németeket hódította meg a karosszékből is lebonyolítható online kereskedelem varázsa. A német vásárlók tavaly 15,3 milliárd eurót hagytak ott a virtuális boltokban.
Manapság már 28,6 millió német vásárló tolong az online üzletekben.
Tolongás az elektronikus boltokban
Manapság már 28,6 millió német vásárló tolong az online üzletekben. A GfK Webscope adatai szerint a vásárlók 18%-kal többet költöttek termékek és szolgáltatások internetes vásárlására, mint egy évvel korábban. Mind a vásárlások száma, mind az egy főre jutó átlagköltés emelkedett 2005-höz képest. A nonfood kategória összes forgalmának 7%-a már a világhálón zajlott Németországban. Az utazási szolgáltatások – mindenekelőtt a vonat- és repülőjegyek – esetében pedig az online forgalom már elérte a 30 százalékos arányt.
Nők és idősek az élen
A GfK szerint a 14 és 69 év közötti német lakosság több mint a fele vásárol az interneten keresztül. Főleg a nők és az idősebbek rajonganak a virtuális kereskedelem világáért. A női célcsoport 2002 óta 50%-kal bővült, melynek eredményeként tavaly az online vásárlók 42%-a már a hölgyek közül került ki. Az ötven év felettiek még jobban belehúztak: számuk a szóban forgó időszakban 79%-kal emelkedett, s így 28%-os arányt képviseltek a világhálón vásárlók körében. A legtöbben – 11,1 millióan – könyvet vásároltak az interneten keresztül, ám a németek ruhaneműt és különféle rendezvényekre szóló belépőket, vonat- és repülőjegyeket is szívesen szereznek be a világhálón: előbbi termékcsoport 10,4 millió online vásárlót vonzott, utóbbi pedig 9,4 milliót. A TNS piackutató szerint értékét tekintve messze a ruházati cikkek számítanak a legerősebb internetes termékcsoportnak, amelyre tavaly 2,8 milliárd eurót költöttek a németek. Könyveket, CD-ket, DVD-ket 1,8 milliárd, szórakoztató elektronikai cikkeket pedig 1,4 milliárd euró értékben szereztek be a németek a világhálón keresztül. Csak ezután következtek 742 milliós forgalommal a különféle hobbi-, szabadidős termékek, majd a bútorok és lakberendezési tárgyak (489 millió), háztartási vegyipari termékek (387 millió) és az élelmiszerek (271 millió). A legerősebb online kereskedők tavaly az amerikai Amazon és az Ebay, a Neckermann utazási iroda, valamint a csomagküldő Otto, a Quelle és a Tschibo voltak. Ők hatan a nonfood internetes kereskedelem háromnegyedét tudhatták magukénak 2006-ban. A csomagküldő kereskedelem 38%-a tavaly már a világhálón keresztül bonyolódott le. Ez tízmilliárd eurós online forgalmat jelentett, 8 %-kal többet, mint egy évvel korábban. A német elektronikus kereskedelemben is a többcsatornás értékesítők dominálnak, melyek forgalma 4 milliárd euróra rúg. Azokról a kereskedőkről van szó, amelyek nemcsak az interneten keresztül, hanem azzal párhuzamosan hagyományos boltjaikban vagy katalógus alapján is kereskednek.
Élelmiszerek online
A hagyományos élelmiszerkereskedők is egyre nagyobb figyelmet fordítanak az internetes értékesítési csatornára. A Schwarz csoport például nemsokára – önálló üzletágként – indítja be az elektronikus kereskedelmet. A Lidl már most is kísérletezik az online kereskedelemmel a nonfood kategóriában az Ebayen keresztül. A Schwarz csoport azonban a Lidl és a Kaufland hálózat mellett önálló cégben képzeli el az online üzletágat. A vállalatnál nemsokára megszületik a végső döntés az ügyben, addig részleteket nem kívánnak nyilvánosságra hozni. A versenytárs Tengelmann csoport is az internetes kereskedelemre szavaz. Nemcsak a Plus diszkont online kínálatát bővítik ki, hanem a Kaiser’s szupermarketláncét is. Jelenleg körülbelül 2400 terméket, köztük friss és fagyasztott árukat egyaránt kínálnak a neten. Az egyelőre Berlinben és Münchenben elérhető szolgáltatás csaknem 20 millió eurós forgalmat hoz a Tengelmann konyhájára és már most nyereséges – mondja Walter Köhler, a cégcsoport online kereskedelmi vezetője. A cég ezért úgy döntött, hogy Frankfurtra és Düsseldorfra is kiterjeszti az online kereskedelmet.
Diszkontok a világhálón
A német diszkontláncok is érvényesülni akarnak az interneten. A Nielsen piackutató szerint 2006 második negyedévében lényegesen több internet-felhasználót vonzottak, mint egy évvel korábban. A legtöbb látogató az Aldi portálját kereste fel, pedig nem is működtet webshopot. Az Aldi egyelőre még nem érez kényszert az elektronikus kereskedelemre, s túl magasnak találja az online üzletág kiépítésének költségeit. A többi diszkont is egyelőre még csak a nonfood szegmensben kísérletezik az online kereskedelemmel. Az Edeka leányvállalata a Netto Maxhütte számítástechnikai termékek és szórakoztató elektronikai cikkek webes árusításával kezdte, majd szerszámokkal, sportfelszereléssel és bútorokkal növelte a kínálatot. A Penny első, óvatos lépésként virágküldő szolgáltatást indított el tavaly a világhálón. Virágokat a Lidlnél is lehet az interneten keresztül rendelni. A Plus online shopja már ötéves születésnapját ünnepelte. A diszkont a háztartási cikkektől az utazásokig széles áruválasztékot kínál a neten. (A Mai Piac alapján)
Szlovákiai vásárlási szokások
Nálunk még nem dívik olyan mértékben az elektronikus vásárlás, mint Nyugat-Európában. Statisztikai adatok szerint nálunk leginkább a férfiak és a fiatalabb korosztály (18-39) él az online vásárlás kínálta lehetőséggel, ők az összlakosság mintegy 11%-át teszik ki. A legtöbben könyvet, zenét esetleg repülőjegyet vettek, rendeltek. Közvélemény-kutatások szerint a legismertebb hazai online bolt a dunaj.sk volt. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.