<p>Már a Gazpromé a szerb NIS olajcég többségi része, mivel az orosz monopólium kifizette a 400 millió eurót a NIS 51 százalékáért - közölte a hétvégén a szerb energiügyi miniszter. A Gazprom a NIS igazgatótanácsában hat képviselővel rendelkezik, Szerbia öttel. A NIS jövőbeeli vezétrigazgatója az orosz Dmitrij Malisev lehet.</p>
Terjeszkedik a Gazprom
Szerbia karácsony előtt jelentette be, hogy - az erős ellenzéki tiltakozás ellenére - megállapodott Oroszországgal a NIS olajcég eladásáról és ezért cserébe az orosz gázvezeték-építésről.
Az energia-megállapodás előirányozza, hogy Oroszország Szerbián keresztül vezeti a Nyugat-Európába tartó, Déli Áramlat gázvezetéket, és a bánáti Udvarnokon (Banatski Dvor) megépít egy gáztározót. Cserébe az orosz állami többségű gázóriás, a Gazprom olajipari leányvállalata, a Gazpromneft 400 millió euró készpénzért és 2012 végéig vállalt 500 millió eurós fejlesztésért megkapja a NIS 51 százalékát.
A szerb gazdasági miniszter, Mladjan Dinkic régóta tiltakozott egy ilyen ügylet ellen, mivel Oroszország nem adott stabil garanciákat, hogy 2015-ig megépíti a Déli Áramlatot, miközben azonnali ellenőrzést szerez a NIS felett. Dinkic szerint a Gazprom a részesdésért a tényleges érték csupán felét fizette, mivel a NIS-nek a finomítók és üzemek mellett számos benzinkút, szállodák és az üzemanyag importmonopóliuma is a kezében van.
A tavaly ősszel és idén tavasszal aláírt előzetes megállapodások szerint az évi legalább 10 milliárd köbméter szállítási kapacitású Dél Áramlat orosz földgázt szállít majd - Ukrajnát kikerülve - a Fekete-tenger alatt Bulgáriába, és onnan Szerbián át más európai országokba, köztük Magyarországra és a Bécs melletti elosztóba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.