Nyitra. A bankszektor szerkezetátalakítása nem sokat segített a kis- és középvállalkozók hitelezésén, az ágazat ezért továbbra is rászorult a támogatások egyéb formáira – állítja Jural Majtán, a Kis- és Középvállalkozások Nemzeti Fejlesztési Ügynökségének igazgatója.
Támogatás és tanácsadás
Nyitra. A bankszektor szerkezetátalakítása nem sokat segített a kis- és középvállalkozók hitelezésén, az ágazat ezért továbbra is rászorult a támogatások egyéb formáira – állítja Jural Majtán, a Kis- és Középvállalkozások Nemzeti Fejlesztési Ügynökségének igazgatója. Az egyik legjelentősebb támogatási rendszert épp ez az ügynökség nyújtja. Majtán szerint idén összesen mintegy 1,25 milliárd koronával támogatják a hazai kis- és középvállalkozókat. Ebből 1 milliárd korona az új forrás, míg 250 milliót a már folyósított támogatások visszafizetéséből forgatnak vissza. Ahhoz, hogy a hazai pénzintézetek több hitelt folyósítsanak a vállalkozóknak, a vállalati szektornak is át kell esnie a szerkezet-átalakításon. Ehhez kíván hozzásegíteni az ügynökség is a hazai iparvállalatoknak nyújtott tanácsadással. Az erre létesített spin-off projektumot a PHARE-programból finanszírozzák. A program végrehajtására tavaly versenypályázat útján az Actoris System társaságot választották ki. Ez aztán mintegy 120 iparvállalatot szólított meg, ezek közül előzetesen 23 céget választottak ki. Közülük két esetben már végrehajtották a projektumot, a többit idén folytatják. Az ügynökség által nyújtott támogatások közül az egyik legjelentősebb a hiteltámogatási program. A hitelt olyan vállalkozók vehetik fel, akik 250 alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztatnak, és akik a termelői szférában a szolgáltatásokban vagy az aktív idegenforgalomban vállalkoznak. Akik teljesítik a feltételeket, azok legfeljebb öt millió koronás hitelt vehetnek fel, öt éves futamidőre. Az ügynökség mikrohiteleket nyújtó programját a 10-nél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalkozóknak hozták létre. Célja a kisvállalkozók támogatása az egyes régiókban. A hitel felső határa 300 ezer korona. Tavaly 57 ilyen hitelt nyújtottak 19 millió korona értékben. A mikrohitelek közvetlen hatással vannak a foglalkoztatásra is, ennek köszönhetően ugyanis 467 új munkahelyet sikerült létrehozni és további ötszázat fenntartani. Az ügynökség az ún. vállalkozó inkubátorok létrehozását is támogatja. Ilyet a közeljövőben Nyitrán, Párkányban és Komáromban is létrehoznak. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.