Pozsony. A szlovák gazdaság fellendülésének, és az ezzel együtt járó reálbér-növekedésnek köszönhetően az elmúlt időszakban nőtt a lakosság hiteligénylési kedve is. Mindez azonban egyre nagyobb rizikót jelent a bankok számára, hiszen mind több olyan család vesz fel kölcsönt, amely ezt képtelen visszafizetni.
Takarékos költekezők vagyunk
A lakosság összesen 235 milliárd koronával tartozik a bankoknak, ami idén és jövőre további 60-60 milliárddal nőhet. Ami pedig a teljes – a cégek, szervezetek által felvett kölcsönöket is beleértve – hitelállományt illeti, ez eléri a 19 milliárd eurót, ami a GDP 41 százalékának felel meg. Ismét egybevetésül: a régi uniós tagoknál a teljes eladósodottság mértéke már meghaladja az adott állam éves összteljesítményét. Nálunk a lakosság tehát még mindig visszafogott a költekezést illetően, hiszen a banki megtakarítások nagysága messze meghaladja a hitelállomány volumenét. A hiteligénylési kedv növekedése ugyanakkor bizonyos rizikót jelent a hazai pénzintézetek számára. A bankok aktívumainak ugyanis már a 46 százalékát teszik ki a hitelek. Egy esetleges gazdasági visszaesés, és a lakosság pénzügyi helyzetének a romlása esetén így a bankok is nehéz helyzetbe kerülnének.
A hitelek iránti egyre nagyobb érdeklődéssel együtt jár az is, hogy nő a felelőtlen hitelfelvevők száma. Sok család így olyan terheket vesz magára, amelyekkel később képtelen megbirkózni. Paradox módon ugyanakkor csökkent a hitelcsalók száma. Ez utóbbiak a hazai bankokat az idei első félévben több mint 430 millió koronával csapták be. Pontosabban ez az az összeg, amit a hitelt felvevők nem fizettek vissza, a bankok pedig ezt bejelentették a rendőrségnél. A bejelentett összeg azonban így is a felével kevesebb, mint az elmúlt év azonos időszakában. Csökkent a hitelcsalások száma is. Míg a tavalyi első félévben 3200 esetet jelentettek, idén ez 2300 volt.
A hitelcsalások visszaesése azonban elsősorban annak köszönhető, hogy az elmúlt időszakban enyhítettek a csalók megítélésén. ĺgy ugyan ha csalunk is a banknak eljuttatott jövedelemigazolásban, ha a törlesztőrészleteket becsületesen fizetjük, nem kell arra számítanunk, hogy a bank feljelent bennünket a rendőrségnél. A csalók számának a csökkenéséhez azonban hozzájárult az is, hogy a bankok sokkal szigorúbb elbírálásnak vetik alá a kérvényezőket. A bankok ráadásul egymásnak is átadják a felelőtlen ügyfelek listáját, így aki az egyik pénzintézetnek nem fizetett időben, az a többinél is nehezen jut hitelhez. (hn, p, só, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.