Párizs. Alapjaiban rázhatja meg a francia hadiipar egészét a francia Thomson cég egykori tajvani ügynökének bankszámláin feltárt titkos jutalékok ügyében indított genfi és párizsi vizsgálat.
Tajvan francia hadiipari cégeket perel
Párizs. Alapjaiban rázhatja meg a francia hadiipar egészét a francia Thomson cég egykori tajvani ügynökének bankszámláin feltárt titkos jutalékok ügyében indított genfi és párizsi vizsgálat. A nyomozók az 1991-es francia fregatteeladások vonalán elindulva a többi között a Dassault által Tajpejnek szállított Mirage-üzlettel együtt mintegy ötmilliárd frankos illegális kenőpénz-átutalásokra derítettek fényt a tajvani Andrew Wang számláján.
A törvénytelen eljárást kifogásolva a tajvani hatóságok idén augusztusban a nemzetközi kereskedelmi kamara párizsi döntőbíróságához fordultak azokra az érvényes fegyverkereskedelmi záradékokra hivatkozva, amelyek tiltják jutalékok kifizetését hadiipari eszközök eladása esetén, illetve azok visszafizetésére kötelezik a szabályok megszegőit. A tajvani kormány ennek alapján nyújtott be panaszt több francia vállalat ellen – értesült a Le Monde. A Crédit Suisse június elején 1,7 milliárd frank átutalást zárolt a Tajvanról néhány éve Londonba emigrált Andrew Wang két zürichi bankszámláján, feltételezve, hogy azok összefüggésben lehetnek a Thomson–CSF hadiipari elektronikai cég által Tajvannak 16 milliárd frankért szállított hat Lafayette-fregatt ügyével. Később luxemburgi és liechtensteini bankokban további tisztázatlan forrású frankmilliókra bukkantak Wang úr és családtagjainak számláin. A Genfben nyár elején beindított vizsgálat hozta mozgásba a korábban feltűnő érdektelenséget mutató francia igazságszolgáltatást is.
A vizsgálat valószínűsíti, hogy a Thomson–CSF Wang szolgáltatásait vette igénybe, amikor tíz éve nyélbe ütötte a hat Lafayette–fregatt eladását Tajvannal, de ugyanő volt a „megkerülhetetlen” közvetítő a Dassault számára is, amely a Snecma repülőgépmotor-konstruktőr és a Matra fegyverkereskedő céggel szoros együttműködésben 1992-ben 60 darab Mirage–2000 típusú vadászgépet szállított Tajpejnak 30 milliárd frank értékben. A közvetítő 3 milliárd frankot zsebelt be a Thomsontól, s további 2,4 milliárdot a Mirage-ügylet résztvevőitől. Az esedékes részletfizetések egészen 1999-ig folyamatosan érkeztek Wang folyószámláira a francia–tajvani fegyverüzletekben vállalt közreműködése jutalmául – tudta meg a Le Monde.
A 72 éves Wang úrnak 1993 decemberében sietősen kellett távoznia Tajvanról, nem sokkal azután, hogy merénylet áldozata lett a flotta hadieszköz beszerzéseinek egyik magas rangú tisztje, aki elszántan ellenezte a francia hadihajó-vásárlásokat. Wang ellen hazája nemzetközi elfogató parancsot adott ki, s feltehetően ezzel összefüggésben került sor számláinak tüzetes ellenőrzésére is.
A fregatte-ügylet pénzügyi hátterének feltárása iránt a francia igazságszolgáltatás a svájci vizsgálat kezdetéig nem sok érdeklődést tanúsított. Az előző napokban azonban a párizsi vizsgálóbírók a Thomson-üzletet fedő hadititok-minősítés feloldását kérték. A francia illetékesek elsősorban arra kíváncsiak, igazolható-e Roland Dumas akkori külügyminiszter állítása arról, hogy a Thomson-ügylet során az államkincstárból átutalt milliárdos kenőpénzek jelentős része később francia köztényezők magánzsebeibe származott vissza. Dumas idén májusban fél évi börtönbüntetést kapott a fregatte-üggyel összefüggésbe hozható korrupciós visszaélések miatt. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.