A biztos befutónak tartott nagy szakmai befektetők helyett a kisebb térségbeli vállalatok tették a legjobb ajánlatokat a magyar vasúti teherszállító vállalat privatizációs tenderén. Közülük is egyedül a szlovák Sped-Trans és Slavia Capital konzorciuma ígért az állam által várt vételárral megegyező összeget a cégért.
Szlovákoké lehet a MÁV Cargo
A privatizációs tender nagy meglepetést okozott, hiszen a korábban biztos befutók között számon tartott német állami vasúttársaság, a Deutsche Bahn (DB) a legrosszabb árajánlatot tette, mindössze 44 milliárd forintot ígérve a Cargóért. ĺgy minden valószínűség szerint elbúcsúzhat a pályázattól. A többi szakmai befektető sem jeleskedett egymás túllicitálásában, és a magyar kormány legalább 80 milliárdos bevételi vágyainak teljesítésében. Közülük még az osztrák állami vasút (ÖBB) árufuvarozó cége, a Rail Cargo Austria (RCA) és a magyar-osztrák közös állami tulajdonban lévő Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút (GYSEV) konzorciumát, valamint a román Grampet GFR magán-vasúttársaságot tartja esélyesnek a Népszabadság. Bár ők is csak 50, ill. 56 milliárdot ajánlottak, szakértők jónak tartják a programjukat. Márpedig a pályázat értékelésén az árajánlatért kapott 50 pont mellett további 50 pont szerezhető a vállalat fejlesztésében, versenyképességének javításában vállalt szakmai programért. A Romániában legnagyobb magánvasútnak számító, 3500 vasúti kocsival és 80 mozdonnyal rendelkező Grampet például a dolgozók megtartását, a Cargo fejlesztését és regionális szerepének növelését ígéri, rajta keresztül szeretne Szlovákia és Lengyelország irányában terjeszkedni.
Felmerül a kérdés, hogy mi állhat a csalódást okozó árajánlatok hátterében. Az ugyanis aligha elképzelhető, hogy a jelentkezők figyelmét elkerülte volna az illetékes minisztériumok 80 milliárdos vételárat váró nyilatkozata. A MÁV Cargo 30 milliárd forintos alaptőkéjű, 3170 dolgozót foglalkoztató cég, amely tavaly 47 millió tonna árut szállított, s ezzel a magyar vasutakon zajló teherszállításból 82 százalékos részesedése volt. Ehhez azonban hozzá kell tenni, hogy a vasút csaknem teljesen elvesztette szerepét a magyar belföldi teherszállításban, annak mára 90%-a közúton zajlik. A nemzetközi áruszállításból azonban a vasút még mindig kb. 45%-kal részesedik. A cég értékét az is csökkentheti, hogy szerződésben vállalt kötelezettsége van arra, hogy az anyavállalat gépészeti üzletágához tartozó mozdonyvezetőket fogja alkalmazni, és csak akkor vesz fel saját masinisztákat, ha az anyacég részlege nem tudná kielégíteni igényét. Ezt az elmúlt hetekben harcolta ki a sztrájkkal fenyegetőző Mozdonyvezetők Szakszervezete – figyelmeztet a magyar gazdasági hetilap a HVG.
Az alacsony árajánlatok és a külföldi (szlovák, román, osztrák) jelentkezők mindenesetre komoly muníciót szolgáltathatnak a privatizáció megakadályozásához az ellenzéknek. Fónagy János, a Fidesz országgyűlési képviselője, volt közlekedési miniszter sajtótájékoztatóján azzal érvelt, hogy a MÁV Cargo eladása sérti a magyar gazdasági és nemzeti érdeket, mivel a cég a nemzeti vagyon meghatározó eleme, ezért a privatizációját le kell állítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.