Pozsony. Az amerikai jelzálogpiac válsága, amely még tavasszal kezdődött, az elmúlt héten tovább erősödött, megingatva a nemzetközi pénzpiacokat, és beavatkozásra késztetve a jegybankokat. Mindez milyen mértékben befolyásolta a szlovákiai hitelpiacot? Erre keressük a választ.
Szlovákiát eddig elkerülte a válság
Bár hétfőn látszólag megnyugodott a piac, az elemzők nagy része szerint a törékeny optimizmus sem a jelzálogpiaci veszteségeket, sem a banki problémákat nem tudja meg nem történtté tenni, így egy átmeneti emelkedő után ismét negatívba csaphatnak a világ tőkepiacai. Miközben azonban a tengerentúli gazdaságban a vállalkozásokat fundamentális oldalról is fenyegeti a hitellufi kidurranása, Szlovákiában egyelőre korrekciónak semmi jele nem mutatkozik a vállalati működésben. A hitelpiac továbbra is erős, a cégek fundamentális megítélése nem romlott, így elsősorban a nemzetközi tőzsdei hangulat átragadása nyomán ingadozhat a hazai piac.
Szlovákiában a volatilitás átmeneti növekedésén, és a szlovák korona árfolyamának esésén kívül az elmúlt hetekben alig volt érezhető az amerikai válság. A megkérdezett elemzők szerint nagyobb problémákra nem kell számítanunk az elkövetkező időszakban sem. A válságot elsősorban azon európai intézetek érzik meg, amelyek az alacsonyabb bevételi csoportoknak nyújtott amerikai jelzáloghiteleket folyósítják – vallja Eva Sárazová, a Postabank elemzője. Mindez így többnyire a nagy francia és német bankokat érinti.
Martin Lenko, az Általános Hitelbank elemzője szerint ugyanakkor a pénzpiac nem rejti véka alá félelmét, hogy a válság nagyobb méreteket ölt, mint azt korábban képzelték. Épp ezért egyre nagyobb az ellenszenv a rizikós befektetésekkel szemben, ami viszont kihatással van a részvénypiacok egészére. Krízishelyzetekben a befektetők többsége biztonságban szeretné tudnia pénzét, ezért elsősorban állampapírokba fektetik pénzüket. A szlovák pénzpiacot azonban egyelőre nem érinti a válság, és nagy valószínűséggel erre az elkövetkező időszakban sem kell számítanunk. Mindezt elsősorban annak köszönhetjük, amit egyébként Szlovákia hátrányaként szoktak elkönyvelni: a hazai részvénypiac forgalma ugyanis jelentéktelennek számít, így a külföldi beruházók is széles ívben elkerülik. A válság egyedül a szlovák korona árfolyamát befolyásolta kisebb mértékben, ami elsősorban azzal magyarázható, hogy a befektetők igyekeznek kivonni pénzüket a fejlődő piacokról. Tegnap délelőtt egy euróért így már 33,48 koronát adtak, míg júliusban már 33 koronánál kevesebbe került egy euró.
Egyelőre megoszlanak a vélemények arról, hogy a jövőben hogyan sikerül feloldani a válságot, az elemzők többsége azonban megegyezik abban, hogy csak átmeneti válságról van szó. Ennek ellenére az elkövetkező hetekben azonban még több meglepetéssel is szolgálhatnak a pénzpiacok. Az amerikai másodpiaci problémák komolyságát jól tükrözi, hogy – amellett, hogy hétfői piaci híresztelések szerint a Goldman Sachs kockázati alapja az idén 40 százalékos veszteséget könyvelhetett el – immár Európában is megjelentek a problémák: a német Deutsche Postbank bejelentette, hogy mintegy 800 millió eurós kitettsége van az amerikai másodlagos jelzálogpiacok felé, míg a német állami WestLB Banknak 1,25 milliárd eurós. (t, vg, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.