Szlovákia már az uniós szint kétharmadán mozog

Brüsszel.

Brüsszel. Miközben az euróövezeti országok összesített bruttó hazai összterméke (GDP) tavaly átlagosan 2,8 százalékkal, hatéves rekordütemben nőtt, addig az egy főre jutó GDP ezekben az országokban átlagosan az EU-átlag 110 százalékára csökkent a 2005-ös 111 százalékról – jelentette be tegnap az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. A tíz új közép- és kelet-európai uniós tag viszont sietve igyekszik ledolgozni hátrányát, Magyarországot leszámítva az érintett nagytérség gazdasági növekedési üteme 6 százalék környékén volt, sőt a balti államok és Szlovákia túllépte a 8 százalékot is. Az új uniós országok közül az EU-átlag 88 százalékával – a 2005-ös 87 százalék után – tavaly Szlovénia vezetett. A második helyezett Csehország volt 79 százalékkal a 2005-ös 77 százalék után, majd Észtország következett 69 százalékkal a 2005-ös 63 százalék után, illetve Magyarország 65 százalékkal a 2005-ös 64 százalék után. Szlovákiában az egy főre jutó GDP az EU-átlag 64 százaléka volt tavaly, a 2005-ös 61 százalék után, viszont idén várhatóan Szlovákia leelőzi a 67 százalékos mutatójával az egy helyben álló déli szomszédot. Az EU-ban a legkisebb az egy főre jutó GDP Bulgáriában, az EU-átlag 37 százalékát érte el tavaly, a 2005-ös 35 százalék után. Fölfelé haladva Románia következett 39%-kal a 2005-ös 35 százalék után, majd Lengyelország 52%-kal a 2005-ös 51 százalék után.

Az uniós csatlakozásra váró államok közül Horvátország gazdasági színvonala a legmagasabb, tavaly elérte az uniós átlag 52 százalékát, a másik potenciális csatlakozó, Törökország elmaradása viszont tetemes, mindössze az EU-átlag 31 százalékán mozgott. A balkáni jugoszláv utódállamok sem állnak magasabb szinten, Szerbia és Montenegró idevágó 2006-os adata 33 százalék, Macedóniáé 28 százalék, Bosznia és Hercegovináé pedig 26 százalék.

Az EU-tagállamok közül az egy főre jutó bruttó hazai össztermék Luxemburgban volt tavaly a legnagyobb, vásárlóerő-paritáson az EU-átlag 280 százalékát érve el a 2005-ös 265 százalék után. A második helyezett Írország az EU-átlag 146 százalékával a 2005-ös 144 százalék után, a harmadik helyezett Hollandia az EU-átlag 131 százalékával, ott 2005-ben is ennyi volt az arány. Németországban a 114 százalékos arány az EU-átlaghoz képest nagyjából megfelelt az euróövezeti átlagnak, ám az egy évvel korábbihoz képest visszaesett. Ausztriában, Belgiumban, Cipruson, Dániában, Franciaországban, Olaszországban és Portugáliában is csökkent kissé az egy főre jutó GDP tavaly az EU-átlaghoz képest. (m, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?