Szlovákia gazdasága is lelassulna a brexit miatt

Pozsony |

<p>Ha Nagy-Britannia az EU-tagságról kiírt, alig valamivel több, mint két hét múlva esedékes népszavazás eredményeként kilépne az Európai Unióból, az a környező országok gazdaságai közül leginkább a szlovákot sújtaná &ndash; figyelmeztet legújabb elemzésében az UniCredit Bank.</p>

Brexit esetén, vagyis ha Nagy-Britannia a június 23-ára tervezett népszavazás eredményeként kilépne az EU-ból, az UniCredit elemzői szerint lelassulna a brit gazdaság növekedése, amit az ország kereskedelmi partnerei, így régiónk országai is megéreznének. „A britek kilépésével természetesen nem szakadnának meg a Szlovákiával folytatott gazdasági kapcsolatok, a brit gazdaság várható recessziója miatt azonban csökkenne a két ország közötti áruforgalom” – vallja Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője.

Kevesebb autó fogyna

A britek kilépése leginkább az olyan közeli országokat érintené, mint Írország, Hollandia vagy Belgium, ezek kivitelének a tetemes részét ugyanis a brit gazdaság nyeli el. Régiónkban a legrosszabbul Szlovákia és Csehország járna, a Nagy-Britanniába irányuló export ugyanis ezen országok teljes kivitelének nagyjából 5 százalékát teszi ki, míg Magyarország és Lengyelország esetében ez csupán 3%. „Nem elhanyagolható tényezőnek számít azonban az is, hogy Szlovákiából közvetetten, Németországon keresztül is viszünk ki termékeket, a britekhez irányuló kivitelünk aránya így a 7 százalékot is elérheti” – tette hozzá Koršňák.

Szlovákia azonban még Csehországnál is rosszabb helyzetben lenne, ha a britek kilépnének az EU-ból. A kilépés miatt ugyanis a jövőben csökkenhet a brit lakosság vásárlási kedve, vagyis az ottani üzletekben kevesebb fogyasztási cikket adnak majd el. Márpedig a Nagy-Britanniába irányuló szlovák kivitel nagy részét épp a fogyasztási cikkek teszik ki: a szlovák kivitel 46 százalékát a személygépkocsik, 18 százalékát pedig a televíziók adják.

„A többi uniós tagország esetében a kivitel összetétele egyenletesebben oszlik el. A Nagy-Britanniába irányuló kivitelük nagyjából 40–40 százalékát teszik i a fogyasztási cikkek és a félkész termékek” – mondta Koršňák.

Visszafogott növekedés

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) már a múlt héten megjelent elemzésében figyelmeztetett ara, hogy többek között a brexit veszélye miatt – a tavalyi 3,6 százalékos bővülés után – idén 3,1%-ra mérséklődhet Szlovákia gazdasági növekedése, és jövőre sem várható látványos javulás. Ehhez azonban hozzájárulhat az is, hogy a Szlovákia legfontosabb külkereskedelmi partnerének számító Németországban a gyenge külföldi kereslet miatt jelentősen csökkentek a gyáripari megrendelések, ami arra utal, hogy a világgazdasági bizonytalanságok nyomást gyakoroltak a legnagyobb európai gazdaságra is. A német gazdasági minisztérium tegnap közölte, hogy az év negyedik hónapjában 2 százalékkal zsugorodtak a német gyáripari megrendelések az előző havihoz képest, ami kilenchavi mélypontnak számít. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?