Pozsony. Május elsejétől akár 10 millió koronára is büntethető az a kereskedő, aki lejárt szavatosságú terméket forgalmaz. Ha a lakosság egészségét veszélyeztető cselekmény egy éven belül ismétlődik, a bírság akár 50 millióra is rúghat.
Szigorodott az élelmiszer-biztonsági törvény
A hazai fogyasztóvédelmi szabályok szigorításának fontossága igazából akkor kezdett rezonálni a fejekben, amikor maga a földművelésügyi miniszter tette kosarába a nyilvánvalóan romlott húskészítményt, s az eseményt a tévé kamerái is rögzítették. Simon Zsolt akkori tárcavezető pechjére közeledtek a parlamenti választások, így a drákói szigort ígérő törvénymódosítási kezdeményezéseit ellenfelei lesöpörték az asztalról, mondván politikai tökét akar kovácsolni magának és pártjának. A mostani jogszabály-módosítás megszületését is hosszú vajúdás előzte meg. A honatyák ugyanis nehezen birkóztak meg azzal a feladattal, hogy egységesítsék a más, már meglévő jogszabályokban rögzített szankciók nagyságát. Még Ivan Gašparovič államfő sem tudta a parlament által nagy nehezen megszavazottakat első nekifutásra aláírni, mert még ő is talált benne csiszolnivalót.
A sokadik nekifutás eredményeként megszületett, és tegnaptól hatályos törvénynek elsősorban nem a büntetésosztogatás a célja és a feladata, hanem a fogyasztók hatékonyabb védelme. Kár azonban, hogy ez nálunk csak a szankciók emelése révén tud megvalósulni. A puding próbája az evés. Az elkövetkezendő hetekben kiderül, hogy a jogszabály teljesíti-e a hozzá fűzött reményeket, vagy célt tévesztett. (gágyor)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.