Swissair után Crossair

Zürich/Bécs/Róma/London. Az USA elleni terrortámadások hatása folyamatos problémát okoz az európai légitársaságoknak. A svájci Swissair gyakorlatilag összeomlott, az olasz Alitalia pedig tegnap sztrájkolt.

A svájci kormány tegnap közölte, hogy nem ad több pénzt a nemzeti légiközlekedési ipar megmentésére, miután újabb, a légiforgalom megszűnésével fenyegető pénzhiányra derült fény vasárnap. Kormánytisztviselők, bankárok és a Swissair csődgondnokai sürgős értekezletet tartottak tegnap, miután néhány Swissair-leányvállalat pénzhiánya a forgalom újabb szüneteltetésével fenyeget, és az ügy kisiklathatja a nagy nehezen összerakott 2,5 milliárd svájci frankos tervet a nemzeti légiipar megmentésére, a vagyontárgyak egyesítésére a Crossair körzeti légitársaságban. A Crossair svájci légitársaság új formájában, a Swissair részeinek átvétele után tegnap, a téli menetrend bevezetésével startolt. A két társaság egyesítése a tervek szerint márciusig fokozatosan megy végbe, s ez alatt alakulnak majd ki az új tulajdonviszonyok – mondta Manfred Winkler, a Crossair szóvivője. Az terveket azonban az akut pénzhiány máris összeomlással fenyegeti. A Swissair repüléshez kapcsolódó tevékenységet végző leányvállalatai olyan súlyos pénzhiánnyal küzdenek, hogy a problémák összeomlással fenyegetik a karbantartási munkákat végző SR Technics mellett az Atraxis informatikai és a földi utaskezeléssel foglalkozó Swissport cégeket. Összeomlásuk újra a földre kényszerítené a Swissair gépeit, s véget vetne az új Crossairről szőtt terveknek – fejtette ki André Dosé, a Crossair elnöke. Az új Crossair az ideiglenes terv szerint ettől kezdve 26 országban 37 interkontinentális célállomást szolgál ki. A Crossair jelenleg 77 repülőgéppel működik, a Swissair flottája pedig 52 gépből áll, s ezeken továbbra is a Swissair felirat lesz látható.

Mintegy ötvenezer légügyi alkalmazott szüntette be a munkát tegnap négy órára tiltakozásul az olasz légiforgalomban érdekelt vállalatok várható válságintézkedései miatt. Elvben csak 13.00 és 17.00 óra között voltak zavarok a repülésben, de valójában az ilyenkor szokásos dominóelv érvényesül: a különféle járatok késései újabb és újabb késéseket idéznek elő más járatok számára is. Legalább ötvenezer alkalmazott pilóta, légikísérő, földi kiszolgáló és utasellátó személyzet szüntette be a munkát. A sztrájk hátterében az áll, hogy a szeptember 11-i amerikai merényletsorozat után súlyos válságba került a légiforgalom. Az Alitalia utasainak száma már szeptemberben 17,1%-kal csökkent. A vállalat válságtervet dolgozott ki, amely drasztikus költségcsökkentéseket helyez kilátásba, az intézkedések között szerepel 2600 alkalmazott leépítése is, de az utóbbi időben már ennek a duplájáról beszélnek.

A legforgalmasabb európai repülőtér-együttest, az angliait üzemeltető Brit Repülőtéri Hatóság (BAA) kissé javuló adózás előtti profitot jelentett üzleti éve szeptemberrel zárult első feléről, de a második félévre már a profitban mutatkozó, látható hatást valószínűsített az utasszám csökkenése miatt. Október első húsz napján az utasszám 12%-kal volt kisebb a tavaly októberi első húsznapinál a BAA kezelte repülőtereken, köztük a londoni Heathrow-n. Szeptemberben 6%-kal csökkent az utasforgalom tavaly szeptemberhez képest. (m, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?