<p>A nemrégiben a szomszédos országokban felbukkant afrikai sertéspestis kapcsán a honi állományt megfelelő megelőző intézkedésekkel, mindenekelőtt az állategészségügyi előírások pontos betartásával kell védelmezni. </p>
Sertéspestis bukkant fel a szomszédos országokban
Szlovákiában huszonhét évvel ezelőtt mintegy 2,5 milliós volt a sertésállomány, jelenleg már csak alig 600 ezer egyedet számlálnak. Az országban az utóbbi években az alacsony értékesítési árak miatt sok helyütt teljesen leépítették a sertésállományt. A sertéstenyésztés bonyodalmait a pestisgyanú is fokozza. Az elmúlt két-három év folyamán elsősorban északról, illetve északkeletről veszélyeztette a szlovákiai állományokat a jelzett kór, ugyanis mind Lengyelországban, mind pedig Ukrajnában felfigyeltek a sertéspestisre. Legújabban viszont Morvaország is jelezte a sertések megbetegedését. Az SZK Állategészségügyi Hivatala jelezte, hogy 30 kilométeres körzetben betiltja a sertés és a nem hőkezelt sertéstermékek behozatalát Ukrajnából. Hasonló intézkedésekre lehet számítani az ország nyugati határrészéből, attól függően, miképpen alakul a fertőzés a Cseh Köztársaságban.
Veszélyes hulladék
Az afrikai sertéspestis előfordulását Csehországban, Lengyelországban és Ukrajnában is jelezték. A lengyelek úgy vélik, hogy a betegség „közvetítőkkel” juthatott be az országba. Veszélyesek lehetnek főleg a nagyobb parkolók, amelyeken a szemétkukákba sokszor ételmaradékok is kerülnek. A cseh állatorvosok fokozottan vizsgálják, miképpen üthette fel a fejét a kór Morvaország keleti részében. A zlíni kórház közelében két elpusztult vaddisznót találtak. A kórházban ukrán állampolgárok is dolgoznak.
Tranzittal terjed?
A Szlovákiába vezető forgalmas főutak, autópályák parkolóiban sok, Ukrajna, Litvánia, Lettország, Észtország irányából érkező kamion áll meg rövid pihenőre. A jelzett államokban már felütötte fejét az afrikai sertéspestis. Nem kizárt, hogy a Zlínben talált elpusztult vaddisznók éppen valamelyik parkoló szemétkukájából fogyasztottak nem kellőképpen hőkezelt sertéshúsmaradékot, például kolbászt, szalonnát vagy sonkát. Ha beigazolódna, hogy a fertőzés forrása a tranzitközlekedés, abban az esetben Szlovákia is komoly veszélybe kerülhet. „Mind a nagytenyészetekben, mind pedig a háztáji tenyésztőknél nagyon lényeges, hogy szigorúan tartsák be az állategészségügyi előírásokat. Felettébb lényeges a farmok biztonságos körbekerítése, hogy a sertésállomány ne kerüljön kapcsolatba vaddisznókkal. Egyelőre Szlovákiában nem bukkantak fertőzött egyedekre. Egyébként veszélyes állati betegségről van szó, ugyanis valamennyi megfertőzött állat elpusztul” – mondta lapunknak Andrej Imrich, a Szlovákiai Sertéstenyésztők Szövetségének elnöke. A szövetség vezetője is úgy véli, hogy a Morvaországban megfertőződött és elpusztult vaddisznók is a tranzit következtében fertőződhettek meg valamilyen ételmaradéktól, amelyet azon országokból érkező személyek dobhattak a kukákba, ahol már felütötte fejét az afrikai sertéspestis, azaz Ukrajnából vagy a balti államokból.
Csak hőkezelt árut
Az SZK Állategészségügyi Hivatala elsősorban arra figyelmeztet, hogy a szlovákiai polgárok ne vásároljanak sertéshúst és nem hőkezelt hústermékeket a Zlíni kerületben. Igaz ugyan, hogy az afrikai sertéspestis nem terjed állatról emberre, viszont a fertőzéssel kapcsolatba került egyén átviheti a betegséget saját sertésállományára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.