Washington. Alig egy évtized leforgása alatt a volt szocialista országokban a felére esett vissza az abszolút szegénységben élők száma. Ez ugyan örvendetes tény, azonban még mindig több mint 50 millió ember nyomorog tágabban értelmezett régiónkban.
Segít a gazdasági lendület hulláma
A volt kommunista blokk országaiban 1998 és 2005 között az egy személyre eső reálbevételek 5900 dollárról 8400 dollárra nőttek. Ezzel párhuzamosan csökkent a szegénységi küszöb alatt élők száma. Míg a 90-es évek végén régiónk 477 millió lakosából 102 millió olyan embert regisztráltak, akinek a napi bevételei nem haladták meg a 2,15 dollárt, 2006-ra ezek száma 53 millióra csökkent. Mintegy 48 millióval csökkent azok száma is, akiket a szegénység közvetlenül veszélyeztetett. A Világbank elemzése szerint ahhoz, hogy régiónk gazdagabb országai, így Szlovákia és Csehország is közelíthessenek a nyugat-európai színvonalhoz, nagyrészt attól is függ, hogy az itteni cégek milyen mértékben lesznek képesek felvenni a versenyt a nyugat-európai konkurenciával. Ez esetünkben egyelőre sikeres, hiszen idén is az ország gazdasága háromszor gyorsabban fog nőni, mint az eurózóna átlaga.
Paradox módon a nyugat-európai felzárkózásunkat segítheti a globális pénzpiaci válság is. Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője nem számít arra, hogy 2009 előtt újra fellendülne a világgazdaság, megjegyezte ugyanakkor, hogy a feltörekvő gazdaságok jól teljesítenek az Egyesült Államokban és más fejlett országokban tapasztalható gondok ellenére is. Szerinte a nem elsődleges jelzáloghitel-piaci válság mellett a legnagyobb gondot most a valutaárfolyamok egyensúlytalansága, vagyis a globális valuták közül egyesek túl-, mások alulértékeltsége okozza. A valutaalap vezetője szerint a nyersolaj és az élelmiszerárak emelkedése is veszélyeket hordoz. (č, mi, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.