Rossz szavak az önéletrajzban

<p>Az önéletrajzírás során egyes szavak olyannyira elcsépeltté váltak, hogy teljesen elveszítették jelentőségüket és üres, semmitmondó frázisokká silányultak. Ezeket a kifejezéseket nem is annyira könnyű észrevenni, hiszen hosszú évekig sikeresen használhattuk őket, és csak az utóbbi időben váltak elavulttá.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A munkaadók számtalan önéletrajzot kapnak „csapatjátékosoktól” és „problémamegoldóktól”, az esetek többségében ezeket a készségeket már nem tudják komolyan venni. Ha mégis szeretnénk emlékezetessé tenni jelentkezésünket, jobban tesszük, ha konkrét példákkal támasztjuk alá általános állításainkat. Az alábbi listát 1300 amerikai és kanadai menedzser megkérdezésével állították össze azokról a szavakról, melyeket a siker érdekében ezentúl a legjobb, ha mellőzünk az önéletrajzból. Íme, azoknak a szavaknak a listája, melyeket semmi esetre se használjunk az önéletrajzunkban.

1. Szorgalmas: A HR-menedzserek számára a „szorgalmas” kifejezés teljesen értelmezhetetlen, hiszen melyik jelentkező ne állítaná magáról, hogy hajlandó keményen dolgozni? Hozzunk fel példákat arra, mit is értünk pontosan kemény munkán. Hajlandóak vagyunk a pozíciónkon kívül eső extra feladatok ellátására, szűk határidők betartására vagy egyszerre több projekten is hatékonyan dolgozni?

2. Önállóság: Nincs is annál rosszabb a munkatársak számára, mint amikor egy kezdő útjának egyengetésével és betanításával kell tölteni a munkaidőt. Az önálló és proaktív személyiségünket az önéletrajzban egyebek között azzal is bizonyíthatjuk, hogy felsoroljuk, melyek voltak azok a projektek, melyeket külső segítség nélkül, teljesen önállóan hajtottunk végre sikeresen.

3. Csapatjátékos: Ez a kifejezés a klisék kliséje. Fejtsük ki részletesen, mikor kerültünk olyan szituációba, amikor a vállalaton belül különböző részlegek között kellett koordinálnunk az együttműködést, vagy amikor egy túlterhelt munkatársnak segítettünk határidőre befejezni egy kiemelten fontos munkát.

4. Magasan képzett: Amikor a képzettségről van szó, mutassuk be, ne csak beszéljünk róla. Kerüljük ezt az üres kifejezést és helyette koncentráljunk arra, mit tudunk valóban nyújtani a cégnek. Hozzunk számszerűsíthető példákat arra, mennyi pénzt spóroltunk meg az előző vállalatnak bizonyos újításokkal, vagy hogyan járultunk hozzá a hatékonyság növeléséhez százalékos arányban.

5. Dinamikus: Dinamikusnak állítani be magunkat rendkívül természetellenes, ráadásul sokan a hiperaktivitásra asszociálhatnak a szó hallatán. Ha innovatív ötleteink vannak és tele vagyunk pozitív energiával, akkor térjünk ki inkább erre és próbáljuk minél pontosabban megfogalmazni, mit is jelent ez a gyakorlatban.

6. Problémamegoldó: Habár a problémamegoldó valóban jobban hangzik, mint a problémageneráló, a munkaadónkat ezzel még nem fogjuk meggyőzni. Hogyan jutottunk túl nehézségeken? Hogyan ésszerűsítettünk egy-egy munkafolyamatot a nagyobb hatékonyság érdekében? Hozzunk konkrét példákat.

7. Megbízható: Ne töltsük a helyet az önéletrajzunkban olyan tulajdonságok részletezésével, melyek alapkövetelménynek tekinthetők minden munka esetében. Időben beérni az irodába és elvégezni a ránk váró feladatokat alapelvárás. Minden, ami ez ellen szól, elfogadhatatlan.

8. „Tisztában vagyok...”: Kijelenteni, hogy tisztában vagyunk bizonyos szoftverprogramok használatával annyi, mint beismerni, hogy használtuk már egyetlen alkalommal, de nem rendelkezünk mélyebb tudással vele kapcsolatban. A „tisztában vagyok” kifejezésből a munkaadó nem tudja meg, hogy milyen fokon ismerjük az adott területet, de a szókapcsolat használata érzékelteti, hogy takargatnivalónk van.

9. Rugalmas: A változás az egyetlen, ami állandó a mai világban. A munkaadók tehát joggal keresnek olyan dolgozót, aki képes alkalmazkodni a felmerülő változásokhoz. Hozzunk fel egy-egy esetet, amikor egy hirtelen bekövetkezett átszervezés vagy munkaköri változás során zökkenőmentesen alkalmazkodtunk, és képesek voltunk a megújulásra.

10. Emberközpontú: A személyközi kommunikáció elengedhetetlen a legtöbb munka során. Ezért részletezzük, hogyan juttattunk egyezségre a vállalaton belül eltérő koncepcióval rendelkező döntéshozókat vagy hogyan nyertük el fokozatosan a bizalmát egy-egy problémásabb ügyfélnek. (Profession.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?