<p>Beépített ügynökök és cégek, az őrizetbe vétel maximális idejének a növelése, szigorúbb ellenőrzések – a szlovák kormány az eddigieknél is keményebben kíván fellépni az adócsalókkal szemben. Az ezzel kapcsolatos jogszabályt most bocsátották tárcaközi egyeztetésre.</p>
Ritkul a levegő az adócsalók körül
Szlovákia az adóbehajtás szempontjából 2012-ben érte el a mélypontot, Peter Kažimír pénzügyminiszter szerint ezért még az évben elfogadtak egy 50 pontból álló intézkedéscsomagot. Ezek többségét a tárcavezető szerint már sikerült végrehajtani, aminek köszönhetően az elmúlt három évben 2,1 milliárd euróval több adót sikerült behajtania az államnak, ami az ország bruttó hazai termékének (GDP) nagyjából a 3 százaléka. A sikeren felbuzdulva a pénzügyminisztérium – a belügyminisztériummal és az igazságügyi tárcával összefogva – egy újabb intézkedéscsomagot dolgozott ki.
A legnagyobb problémát továbbra is az áfacsalások jelentik az országnak. A körbeszámlázásos csalás során a cégek ahelyett, hogy a terméket belső piacon értékesítenék (és így az áfát megfizetnék), az unión belül, de más tagállam felé értékesítenek és egyben számláznak. Ezzel elérhető, hogy a folyamatban résztvevők áfamentes értékesítéseket számlázzanak, de ugyanakkor az áfa-visszaigénylésüket is érvényesíthessék. A csalás lényege, hogy papíron minél több cégen keresztül utaztassák meg az árut. Robert Kaliňák belügyminiszter szerint a most közzétett, 30 pontból álló intézkedéscsomagnak köszönhetően az ilyen csalások felderítésére a jövőben beépített cégeket és ügynököket vetnek majd be. Tomáš Bo-rec, az igazságügyi tárca vezetője szerint módosítani szeretnék azonban az őrizetbe vétel szabályait is. Az őrizetbe vétel maximális ideje jelenleg 48 óra, amit a jövőben a különlegesen súlyos bűncselekmények esetében 120 órára növelnének.
Létrehoznak egy egységes elemzőközpontot is, ami megkönnyíti majd az információcserét az adócsalók ellen küzdő állami intézmények között. A pénzügyminisztérium szerint az elkövetkező időszakban szigorúbban ellenőrzik majd a jövedéki adó behajtását is, különös tekintettel az üzemanyagok jövedéki adójára. Sok vállalkozó számára elrettentő hatása lehet annak is, hogy a jövőben az adóhivatal a fizetési felszólítás után a honlapján közzéteszi az adóhátralékkal rendelkező vállalkozók listáját. (vlv)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.