Reklámok: legyünk résen!

Pozsony. Szakemberek dolgoznak önök helyett! – az ilyen és ehhez hasonló szlogenek arra biztatnak, hogy pénzünket nyugodtan bízzuk másra. A pénzintézeteknek is érdeke anyagi gyarapodásunk, ám kissé másként, mint nekünk, a megtakarítások tulajdonosainak.

Kinek a térfelén pattog a labda? A pénzügyi társaságok ügynökei szinte mindig nyerésre állnak az ügyfelekkel szemben. SITA-felvételHa valahová befektetünk, azt azért tesszük, hogy remélhetőleg egy bizonyos idő múlva többet kapjunk vissza. Ezért hajlandók vagyunk némi kockázatot is vállalni. Ha semmilyen bizonytalanságot sem tudunk elviselni, a lekötött betéteket választjuk, ott ugyanis bizonyosan többet kapunk vissza, mint amennyit betettünk, még ha mostanság nagyon keveset is. A határidős betéteket kivéve azonban mindig kell valamilyen mértékű kockázatot vállalni a jövőbeni haszon érdekében.

A pénzügyben dolgozók haszna másmilyen, vagyis máshonnan származik. A befektetési alapok jegyeinek eladásakor a banki alkalmazott vagy a pénzügyi tanácsadó már a vásárlás pillanatában kasszíroz, mert a belépési illeték általában az ő jutaléka. Hasonló a helyzet később, a vagyon kezelésekor. Az alapoknál működik az úgynevezett alapkezelési díj, ami a kezelt összeg néhány százaléka. Ezt az összeget is mi fizetjük, teljesen függetlenül az adott alap teljesítményétől. Az ügyfelek számára haszon a nyíltvégű alapokban elhelyezett megtakarítások esetében csak egy bizonyos idő után keletkezik, amikor a növekedés meghaladja a belépési illeték mértékét. A haszon ilyen formájú megoszlása befolyásolja az üzletpolitikát is. A befektetési jegyek árusítói minél korábbi vételre és minél nagyobb illetékű alapok (részvényalapok) megvásárlása ösztönzik az ügyfeleket, esetleg akkor is, ha az idő erre nem alkalmas. A portfóliómenedzsereket pedig egy kicsit kényelmessé teheti, mert hasznuk döntő többségét megkapják, ha esik, ha fúj. Például, míg 5%-os nyereség a befektetőknek ma már tisztesnek számít, addig ez a másik oldalnak viszonylag kis növekedést jelent, de ha a befektetőt veszteség éri, az alapkezelőnek addig van bevétele, amíg marad valami a befektetett összegből. Hasonló módon működik a privát vagyonkezelés is, bár ott előfordul, hogy az alapdíj mellett motivációs céllal a tiszta haszonból is jár juttatás a vagyonkezelőnek. Az érdekek ütközése az élet minden területén érvényesül, így a pénzügyben is. Mindez nem jelenti azt, hogy ne bízzunk a pénzügyben dolgozó szakemberekben, hanem azt, hogy mi magunk legyünk minél tájékozottabbak, hiszen mindez elsősorban a saját érdekünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?