Pozsony/Prága/Varsó. A Szlovákia nyugati országrészében működő gyáraknak sürgősen legalább 1000-1500 szakképzett munkaerőre volna szükségük, s mivel ez hazai forrásból nem elégíthető ki, Romániából, Bulgáriából, Koszovóból importálják az alkalmazottakat.
Régiónk nem tart az oroszoktól, munkával kínálja őket
Pozsony/Prága/Varsó. A Szlovákia nyugati országrészében működő gyáraknak sürgősen legalább 1000-1500 szakképzett munkaerőre volna szükségük, s mivel ez hazai forrásból nem elégíthető ki, Romániából, Bulgáriából, Koszovóból importálják az alkalmazottakat. Csehország nagyrészt Szlovákia révén elégíti ki munkaerő-szükségletét (96,6 ezer szlovák állampolgár van állásban nyugati szomszédunknál). Napjainkban Csehországban 209 ezer külföldi dolgozik, számuk egyetlen év leforgása alatt a negyedével nőtt, ám ez sem elég, ezért Prága jövőre liberalizálni szeretné munkaerőpiacát; főleg az Európai Unión kívüli szláv nyelvterületről (Ukrajna, Fehéroroszország) várja a jelentkezőket, ám Vietnam előtt sem zárná be a kapukat. A cseh cégek több mint 100 ezer betöltetlen állást hirdetnek, ezekre többnyire már nem akad hazai jelentkező. Petr Nečas cseh szociális és munkaügyi miniszter ún. zöldkártyás programot szeretne meghirdetni, ennek keretében a jelenleginél jóval könnyebbé válna a nem uniós külföldi polgárok alkalmazása. A szaktárca még nem készítette el a zöldkártyás programba felveendő államok listáját, ám döntően a volt Szovjetunió szláv ajkú államairól, a nem uniós szláv országokról, Moldáviából esetleg Vietnamról van szó, viszont a muzulmán vallású államokat kihagyják. „Vannak olyan, kockázatot jelentő országok, amelyek polgárainak nincs okunk lehetővé tenni, hogy a területünkre lépjenek“ – fogalmazott Petr Nečas miniszter. Ha a körvonalazódó, a külföldiek integrálását is magában foglaló program megvalósul, akkor a cégeknek már nem kell bizonyítaniuk, hogy az adott állás betöltésére nem találnak cseh jelentkezőt. Lengyelország pedig Ukrajna, Fehéroroszország és Oroszország előtt nyitja meg munkaerőpiacát. Péntektől 100 zloty (kb. 1000 korona) ellenében 3 hónapos munkavállalási engedélyhez lehet jutni északi szomszédunknál. A lengyelek erőteljes elvándorlása (főleg a brit szigetekre) azt eredményezte, hogy számos területen nem tudják betölteni az állásokat. A munkavállalási engedély egyszerűsítése révén szeretnék visszaszorítani az illegálisan lengyel földön dolgozókat, akiknek számát Kazimierz Kuberski munkaügyi államtitkár 1,3 millió főre becsülte. (Mf, akt, shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2008. 06.12.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
2008. 06.12.
Országhatárokon átívelő Pozsony kisugárzása
2008. 06.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.