Régiónk legstabilabb államának

Budapest. A magyar Vision Consulting politikai elemző társaság kockázatelemzése szerint a visegrádi országokban a legalacsonyabb a politikai kockázat a kelet-európai térségben; Szlovákia a vizsgált 24 országból az első, Magyarország pedig csak a tizenkettedik – derül ki a szervezet elemzéséből.

Budapest. A magyar Vision Consulting politikai elemző társaság kockázatelemzése szerint a visegrádi országokban a legalacsonyabb a politikai kockázat a kelet-európai térségben; Szlovákia a vizsgált 24 országból az első, Magyarország pedig csak a tizenkettedik – derül ki a szervezet elemzéséből. Szlovákiát Szlovénia követi, a 3. legalacsonyabb kockázatú ország posztját pedig megosztja Csehország, Montenegró és Oroszország. Magyarország holtversenyben 12. Romániával, és Magyarországot az EU-tagállamok közül még a három balti állam és Bulgária is megelőzi. A lista utolsó két helyét két balkáni ország, a megosztott Szerbia és a bizonytalan Bosznia-Hercegovina foglalja el. A közlemény szerint a Közép-Európát, a Balkánt, a balti államokat, a Kárpátokon túli államokat, valamint a Kaukázust vonták be a kockázatelemzésbe, és megállapították, hogy a kockázat nagysága megfelel „egy heterogén, de szélesebb összehasonlításban mégis a világ politikailag kockázatmentesebbnek tekinthető részén elhelyezkedő országcsoportnak”. A politikai kockázatot nagyrészt a több helyen is folyamatban lévő reformok társadalmi támogatottságának gyengesége, illetve a gazdasági racionalitás betartása előtt álló pártpolitikai korlátok jelentik.

Szlovákiával kapcsolatban az elemzők megjegyzik: a térség legkevésbé kockázatos országa „még úgy is jól teljesít, hogy mostanában a kormány inkább visszavett a reformokból, mintsem folytatta azokat.” Szlovákiának így is komoly esélye van arra, hogy az euróövezet tagjává váljon 2009-ben. A kormány továbbra is népszerű, a koalíciós válságokat pedig sikerrel oldották meg és mindehhez az elemzés szerint egy erőtlen ellenzék járul. Mint írták, némi aggodalomra csak az adhat okot, hogy a kormány egyes jogi lépései erősen megkérdőjelezhetőek. Csehországban „a gyenge többségre támaszkodó, koalíciós konfliktusok által gyakran érintett Topolánek-kormány eddig meglepően sikeres volt a reformok bevezetésében”. A biztonságpolitikai kockázat némileg növekedett az oroszok által rossz szemmel nézett radaregyezmény miatt. Lengyelországban az elemzés szerint a kormány szokatlanul népszerű, a magas inflációs nyomás miatt több népszerűtlen átalakítást is végre kellett hajtani, az ellenzék pedig erőtlen.

A 12. helyezett Magyarországon az elemzés szerint „az egypárti, kisebbségi kormány stabilitása a korábbiaknál is gyengébb lábakon áll, előre kalkulálhatóak nehézségei”. Ma nem tudni pontosan, hogy programja hogyan módosul, mennyire tér majd el a korábbi koalíciós agendától, illetve hogyan viszonyul majd a gazdasági racionalitáshoz. A kisebbségi kormány számára a legnagyobb probléma azonban nem a program, hanem a döntés: a működőképesség és kormányozhatóság terén látjuk a legnagyobb kockázatokat Magyarországon – írták. A Vision Consulting szerint a kockázatelemzés célja, hogy az adott politikai rendszerekben rejlő kockázatokat bemutassa egy adott időpontban és a gazdasági döntéshozók nézőpontjából mérlegeli a politikai kockázatokat. A felmérést kvalitatív módszerrel készítették, az elemzők nyolc területen – az előrelátható politikai események, a spontán változás lehetősége, a jogbiztonság, a kül- és biztonságpolitikai kockázatok, a közpolitikai alternatívák, a gazdasági racionalitás érvényesülése, a működőképesség és kormányozhatóság valamint a legitimitás –, 15 kategóriát vizsgálva értékelték a politikai kockázatot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?