Régiónk gazdaságai sebezhetőek

London. A magyar a legsebezhetőbb európai gazdaság – áll a Financial Times elemzésében. Szlovákiának jobbak a gazdasági alapmutatói, különösen a közfinanszírozási helyzete, mint Magyarországé, azonban a Fico-kormány gyorsan ronthatja Pozsony pozícióját.

Egyik európai gazdaság sem sebezhetőbb a magyarnál, amely kettős – egyenként a bruttó hazai össztermék (GDP) 10 százalékához közelítő – deficittel küszködik, áll a Financial Times elemzésében. A londoni üzleti napilap szerint az Európai Uniónak foglalkoznia kell azzal a kérdéssel, hogy Magyarország gondjai mennyire helyi jellegűek, illetve mennyire bizonyulhatnak ragályosnak. Az elemzés szerint a magyar gazdaságban meglévő bajok egyike, hogy az idén várhatóan 8,4 százalékos GDP-arányos folyómérleg hiánya jórészt a robbanásszerű hazai hitelállomány-növekedésből táplálkozik. A Moody’s hitelminősítő statisztikai kézikönyve szerint a GDP-értékhez mért belső adósságarány a 2001-ben mért 49,9 százalékról 2005-ig 62,9 százalékra emelkedett, és ez árfolyambuborékokat táplál, különösen a lakáspiacon.

Emellett a magyarok egyre növekvő mértékben vesznek fel devizaalapú hiteleket. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint a háztartások devizahitel-felvételei a teljes lakossági kölcsönzésen belül a 2002. év végi 10 százalékról 2004-ben 25 százalékra emelkedtek. Tavaly a bankszektor által nyújtott új hitelek csaknem teljes egészét devizában vették fel, áll a Financial Timesban. Az elemzés szerint azonban a forint júniusi gyengülésének hatása meghaladta a hazai és a devizakamatok különbözetét, és további árfolyamveszteség már komoly bajt okozhat a magyar magánadósok és a bankok körében egyaránt.

Sok más közép- és kelet-európai országnak jobbak a gazdasági alapmutatói, különösen a közfinanszírozási helyzetük egészségesebb, mint Magyarországé. Ez főleg a három balti államra, valamint Szlovákiára és Szlovéniára igaz. Az elemzés szerint Közép- és Délkelet-Európa fő problémája az ikerdeficit. Még nem lehet ugyan közép-európai pénzügyi válságról beszélni, azonban valós annak a lehetősége, hogy egy ilyen válság a következő 12 hónapban bekövetkezhet. Amennyiben ez megtörténik, az felforgatja az érintett országok EU- és euróövezeti integrációját. Emellett ez ismét egy olyan válság lenne, amelyre az Európai Unió és intézményrendszere nincs felkészülve. A Standard&Poor’s, a világ legnagyobb hitelminősítője által a négy legnagyobb közép- és kelet-európai EU-gazdaságról – Magyarországról, Lengyelországról, Csehországról és Szlovákiáról – összeállított előrejelzés a helyi választási sorozat lezajlása utáni kilátásokat összegzi. A társaság szintén borúsan látja a kilátásokat, különösen a magyarországi pénzügyi helyzetet. Az idei évre kétszámjegyű, és még 2008-ra is 8 százalékhoz közelítő államháztartási hiányt jósolt Magyarországnak átfogó térségi elemzésében a Standard & Poor’s. A jelentés szerint az országcsoporton belül Magyarországon a legsúlyosabb a költségvetésre nehezedő nyomás. A cég szerint a négy ország közül csak Szlovákia euróövezeti tagsága van elérhető távolságra: a jelenlegi szlovák deficit- és inflációs pálya akár 2009-es eurócsatlakozást is lehetővé tesz. A magas deficitek és az (euró iránti) „lanyha lelkesedés” ugyanakkor Csehország csatlakozását 2011-ig, Lengyelországét 2012-ig, Magyarországét 2014-ig késleltetheti. (MTI, FN)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?