Pozsony. Aki az elmúlt évben 47 808 koronánál nagyobb bevételre tett szert, és a munkáltatóját nem kérte fel az éves elszámolásra, annak egy hónapja maradt, hogy az adóhivatalhoz benyújtsa az adóbevallását. Az adóhivatalokhoz ugyanis legkésőbb március 31-ig kell eljuttatnunk az adóíveket. Idén milyen változásokkal számolhatunk?
Március 31. – a végső határidő
Ki számíthat kedvezményekre?
Az adóalapból – amely a bevételek és a kiadások közötti különbségnek felel meg – több tételt is leszámíthatunk. Ennek köszönhetően az adó végösszege lényegesen alacsonyabb lesz. Néhányat teljes egészében le lehet írni, néhányat azonban csak arra az időszakra, amikor teljesítettük az ehhez szükséges feltételeket. Abban az esetben, ha az adóalapunk nem haladja meg a 880 464 koronát, és a házastársunknak az elmúlt évben nem volt semmilyen bevétele, a házastársra leírható összeg 95 616 korona. Ha a házastársunknak voltak bizonyos bevételei, ám ezek nem haladták meg a 95 616 koronát, az említett összeg és a bevételek közötti különbözetet írhatjuk le az adóalapunkból.
Nyugdíjtakarékosság
További összeget takaríthatnak meg azok, akik az elmúlt évben járulékos nyugdíjbiztosítást, életbiztosítást vagy egyéb speciális megtakarítási formákat fizettek. Mindezt legfeljebb 12 ezer koronás értékig veszik figyelembe, miközben az adóbónusz ebben az esetben 6570 korona. Az elmúlt év első felére havi 540, a másodikra havi 555 koronával számolhatunk. Ehhez azonban két feltételt is teljesítenünk kell. A biztosítóval vagy pénzintézettel legalább 10 éves takarékoskodási szerződést kell kötnünk, és a pénzt 55 éves korunknál hamarabb nem fizethetik ki számunkra.
Milyen adóívet használjunk?
Az adót nem vallhatjuk be a tavalyi adóíveken. A bevallásra csak azokat az íveket használhatjuk fel, amelyeknek a bal alsó sarkában a 2007-es dátum szerepel. Kétfajta adóív közül választhatunk. Ezek az A és a B típusú adóívek. Az előbbit azok az alkalmazottak vehetik igénybe, akiknek tavaly ugyan csak a munkáltatójuktól voltak bevételeik, ám február 15-ig nem kérték a munkáltatójukat az éves elszámolásra. Ugyanezt az űrlapot kell felhasználniuk azoknak, akik időben felkérték a munkáltatójukat az elszámolásra, ám február 15-ig nem juttatták el az ehhez szükséges összes igazolást. Az A íven vallják be adójukat azok, akiknek külföldről is voltak bevételeik. A B típusú adóíven elsősorban azok vallják be az adójukat, akiknek a munkaadójuk által fizetett béren kívül egyéb adóköteles bevételeik is voltak. Ezen az űrlapon teszik meg bevallásukat azonban a vállalkozók és azok is, akiknek tőkebefektetésből származik a bevételük.
Hol vannak az űrlapok?
Az űrlapokhoz az adóhivataloknál vagy az erre szakosodott üzletekben juthatunk hozzá. Ha van internet-hozzáférésünk, az adóívet a www.finance.gov.sk vagy a www.drsr.sk honlapokról is letölthetjük. További könnyítésnek számít, hogy a központi adóigazgatóság internetes honlapján (www.drsr.sk) az íveket közvetlenül a számítógépben is kitölthetjük, amit aztán kinyomtatva postán küldhetünk el. Ez esetben a feladás dátuma a mérvadó. Hogy ezt igazolni tudjuk, ajánlott levélben kell feladni a küldeményt.
Az adóhivatalok arra figyelmeztetnek, hogy az adózók ne feledkezzenek meg minden egyes oldalon feltüntetni az adószámot (DIČ). További hibának számít, hogy gyakran megfeledkeznek az adóívhez csatolandó igazolásokról. Ha az adóbevallást magunk nyújtjuk be, a legfontosabb, amire ügyelnünk kellene, azok a gyerekek után igénybe vehető, adóbónuszt igazoló dokumentumok. Ha a gyermekünk iskolaköteles, elsősorban azt kell igazolnunk, hogy rendszeresen látogatja az iskolát, nem kevésbé fontos azonban a gyermek eltartásáról szóló igazolás és persze a születési anyakönyvi kivonat másolata is. A bevalláshoz csatolnunk kell a bevételeinkről, az adóelőlegekről és a kifizetett adóbónuszról szóló igazolások fénymásolatait is.
Hol adhatjuk fel az adóívet?
Ha állandó lakhelyünk van Szlovákiában, az adóbevallást a lakhelyünkön illetékes adóhivatalban kell beadnunk. Ha nincs állandó lakhelyünk Szlovákiában, de az év nagy részében itt tartózkodunk, az űrlapot annak a helyiségnek az adóhivatalánál kell beadnunk, ahol a legtöbbet tartózkodunk. Ha nincs állandó lakhelyünk és többnyire nem tartózkodunk az országban, az I-es számú Pozsonyi Adóhivatalban kell beadnunk az adóívet. Március végéig nemcsak hogy be kell vallanunk az adót, de be is kell fizetnünk. Fizetni csak postai vagy banki átutalással lehet.
Ha tanácsra van szükségünk
Mit tegyünk, ha nem vagyunk képesek egyedül kitölteni az adóívet? A szakemberek szerint tévedünk, ha azt hisszük, hogy egy-egy adószakértő felkeresésével, és kellő pénzösszeggel minden problémánk megoldódik. Az adószakértők ugyanis nem közvetlenül felelősek azokért a hibákért, amit az adóív kitöltésénél az ő javaslatukra elkövetünk. A jelenleg érvényes törvények szerint az adóbevallásban szereplő adatokért egyedül az adózó a felelős. Erre is van azonban megoldás. Ha az adóhivatal által a hibás adóbevallásra kiszabott büntetést az adótanácsadóval szeretnénk megfizettetni, akkor ebben előre meg kell egyeznünk. Ha tanácsadóhoz fordulunk, így nem árt előre megtudni, hogy hajlandó-e kötni velünk egy szerződést, amelyben pontosan megfogalmaznánk a tanácsadó felelősségét az esetleges hibákért. Az engedéllyel rendelkező adótanácsadók be vannak biztosítva az általuk elkövetett hibák ellen. Vagyis ha az adóhivatal úgy dönt, hogy nem szabályosan töltöttük ki az adóívet, akkor a büntetést az adótanácsadónk biztosítója állja. Nem számíthatunk kártérítésre akkor, ha a tanácsadónknak eleve rossz adatokat adtunk meg az adóív kitöltéséhez. Hogy mely adótanácsadóknak van hivatalos engedélye, azt a Szlovákiai Adótanácsadók Kamarájának a honlapjáról (www.skdp.sk) tudhatjuk meg.
Az adótanácsadók szolgáltatásai ugyanakkor nem tartoznak a legolcsóbbak közé. Minden attól függ, hogy milyen ügyfeleket sikerül találniuk, és hogy a későbbiekben ezek mennyire vannak megelégedve a szolgáltatásaikkal. Ha adótanácsadóhoz szeretnénk fordulni, és nincs elég pénzünk, a tapasztalatok azt mutatják, hogy általában az egyedül dolgozó, kezdő tanácsadók a legolcsóbbak. Ezzel szemben a nagyobb tanácsadó irodák általában többet kérnek. Sok függ azonban az ügy bonyolultságától, a megoldásra szánt időtől és az adótanácsadó felelősségének a mértékétől is.
Nem minden esetben kell azonban adótanácsadóhoz fordulnunk, ha bizonytalanságok merülnek fel az adóív kitöltésénél. A nagy többség a valódi adótanácsadókat csak akkor keresi fel, ha azt szeretné megtudni, hogyan fizethetné a legalacsonyabb adót úgy, hogy közben ne sértse meg a hatályos törvényeket. Ugyanakkor, ha kisebb-nagyobb problémáink vannak az adóív kitöltésével, bátran fordulhatunk az adóhivatalokhoz is. Hogy egy-egy jogszabályt hogyan kell értelmezni, vagy hogyan kell kitölteni az adóívet, azt az adóhivatal alkalmazottjai is el tudják mondani. Ez a szolgáltatás azonban valóban csak az alapokat nyújtja, vagyis elsősorban azok számára ajánlható, akiknek semmilyen tapasztalatuk nincs az adózással. Ráadásul jelentős különbségek vannak az egyes adóhivatalok alkalmazottainak a felkészültsége között is, így míg néhány hivatalban a lehető legbonyolultabb problémát is képesek megoldani, vannak olyanok is, ahol a kérdéseinkre csak vállvonogatással válaszolnak, és automatikusan egy ismerős adószakértőhöz küldenek bennünket. Az adóívek helyes kitöltéséről legközelebb a március harmadiki számunkban írunk. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.