Pozsony. Térségünkben egyre komolyabb gondot okoznak a nem elégséges erőműi kapacitások, amelyek miatt mindenképpen emelkedni fog a villamos áram ára Szlovákiában is.
Rázós hír, jövőre drágul az áram
Feleslegessé vált a hűtőtorony. Az Európai Unió nyomására térségünkben sorra leállítják a régi, szovjet technológiájú atomerőműi kapacitásokat.TASR/AFP-felvételA villamos energia ára egész Európában emelkedik, nem kivétel ez alól a közép-európai régió sem. Az uniós csatlakozás után a kereslet jobban nőtt mint a kínálat, s ez felfelé nyomja az árakat. Az árnövekedést egyaránt táplálja a lendületes gazdasági növekedés, ami a magasabb energiafogyasztásban is megnyilvánul, de az erőműi kapacitások szűkülése is. Egy sor, az Európai Unióhoz 2004-ban csatlakozott állam ugyanis szerződésben vállalta, hogy leállítja a veszélyesnek tartott nukleáris erőműveit, vagy legalább azok egyes, a legrégebbi technológiával termelő blokkjait. Ez nem csak a szlovákiai apátszentmihályi (Jaslovské Bohunice) atomerőmű két blokkjának esete, hanem például Bulgária is vállalta, hogy leállítja a kozloduji erőmű két reaktorblokkját. ĺgy fordulhatott elő, hogy az emelkedő kereslettel nem tudott lépést tartani a némileg szűkülő kínálat, az új erőművek egyelőre nem tudták teljesen kiváltani a megszűnő kapacitásokat. Ráadásul a villamos áramot csak a közeli országokból éri meg importálni, a távolabbi térségekből való behozatal pedig eleve fizikailag kizárt a nem létező vezetékrendszerek miatt. Nem jelentenek megoldást a terjedő alternatív energiaforrások sem. Ezek ugyanis egyelőre minimális részét adják a termelésnek, másrészt a hagyományos energiahordozóknál még mindig jóval drágábban termelnek. Minden piaci folyamat az áremelkedés irányába hat, s ez a tendencia hazánkat sem kerüli el. A szlovák gazdasági napilap, a Hospodárske Noviny az áram árának 8-10 %-os emelését valószínűsíti. Persze egy esetleges áremelkedést még az állami szerveknek (hálózati ágazatokat szabályozó hivatal, kormány) is jóvá kell hagyniuk. A nélkülözhetetlennek tűnő áremelés azért is kényes dolog, mert emelheti az inflációt, annak alacsony szinten tartása viszont az euró, a közös európai pénz bevezetésének feltétele. Ami igaz a villamos energia árára, nem feltétlenül kell, hogy érvényes legyen a kőolaj és a jórészt azzal együtt mozgó földgáz árára. A változások itt a világpiaci trendeknek és a korona-dollár árfolyam alakulásának a függvényei. A kőolaj világpiaci ára jelenleg némileg mérséklődött, s elemzők nem várnak nagy megrázkódtatásokat az elkövetkező hónapokban sem. Ezért a földgáz ára csak kis mértékben emelkedhet, de lehet, hogy jövőre nem is lesz szükség változtatásra. Mindenesetre a kormánynak még van némi manőverezési terepe, figyelembe véve, hogy a Szlovák Gázművek (SPP) az idén 40 milliárd korona osztalékot juttat a részvényeseknek. Mivel ezek közül az állam a legnagyobb 51 %-os tulajdonrésszel, így a költségvetés idei bevétele az SPP-től osztalékok formájában a 20 milliárd koronát is meghaladja. Ami pedig az ivóvizet és csatornadíjat illeti, e téren jövőre mintegy 3-4 százalékos drágulás várható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2008. 06.12.
GAZDASÁGI HÍRMORZSÁK
2008. 06.12.
Országhatárokon átívelő Pozsony kisugárzása
2008. 06.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.