Pozsony. Lakást szeretnénk vásárolni, ám nem tudjuk eldönteni, hogy egy új vagy felújított lakóházban találhatót, esetleg egy régebbit válasszunk? Ez utóbbi az alacsonyabb árral vonzza a vásárlókat, ám tudnunk kellene, az elmúlt rendszerben épült lakások többsége elöregedett, az elkövetkező években így elkerülhetetlen a felújításuk, ami több százezer koronás kiadással jár.
Ráfizethetünk az olcsóbb lakásra
Az öregebb lakások árát elsősorban a minőségük határozza meg. A lakáspiacon manapság bőven találhatunk teljes felújítás nélküli lakásokat, de minden extrával ellátott „régi építésű” luxuslakásokat is. Az ingatlanügynökségek szerint a két lakástípus közötti különbségek nem olyan nagyok, hogy ne érné meg inkább a felújított lakás mellett dönteni. Épp ezért csak akkor lássunk neki nagyobb felújításoknak, ha hosszabb távon ott is szeretnének lakni. Csak azért, hogy drágábban adjunk túl a lakásunkon, nem éri meg a felújítás, hiszen az erre kiadott pénz nem térül meg teljesen.
Mit ajánlanak az ingatlanpiaci szakemberek azoknak, akik lakást szeretnének vásárolni? A legfontosabb üzenet, hogy ezt érdemes minél előbb megtennünk, hiszen a lakásárak folyamatosan nőnek. Az elkövetkező időszakban az árak növekedése ugyan lassulhat, nagyobb esésre azonban nem számíthatunk. Szlovákiában a lakásárak a jegybank elemzése szerint 2002 óta a duplájára nőttek. Mindez elsősorban a növekvő reálbérekkel és a lakosság vásárlóképességének javulásával magyarázható, ezek miatt ugyanis a lakáspiacon mára a kereslet meghaladja a kínálatot. Ezzel magyarázható az is, hogy az öregebb lakások ára jelentős mértékben közelített az új lakásokéhoz. A Szlovákiai Ingatlanügynökségek Szövetségének elemzése szerint egy felújított régebbi lakás négyzetmétere Pozsonyban csak 2 ezer koronával (66,6 euró) volt olcsóbb, mint a teljesen új lakásoké.
Bármilyen lakást is szeretnénk vásárolni, van pár olyan tanács, amit mindenképpen érdemes figyelembe venni. Az egyik ilyen az elhelyezkedés és a környezet: akár újabb, akár öregebb lakást választunk, mindig szem előtt kell tartanunk a környéket, zaj, infrastruktúra és közlekedés szempontjából. Akár a zöldterületek, akár a belváros vonz minket, mindig van elég dolog, ami figyelmet igényel. A belvárosban a legfontosabb talán a zajhatás, a kertvárosi területeken az infrastruktúra és a közlekedés, azaz mennyit kell gyalogolnunk a legközelebbi üzletig, orvosig, iskoláig, illetve buszmegállóig. Fontos tényező a lakás házbeli elhelyezkedése és tájolása is. A belvárosban a földszinti és az első emeleti lakások általában jóval zajosabbak, piszkosabbak, sötétebbek és rosszabb levegőjűek, mint a második és annál fentebbi emeletiek. Általában ez a különbség az árban is meglátszik. Egyedüli komoly árcsökkentő tényező a második emelettől felfelé, ha nincsen lift az épületben. Lényeges, hogy ebben az esetben ne csak a jelenre gondoljunk, hiszen amit ma könnyen megteszünk, az lehet, hogy holnap már fárasztó lesz. (mi, p, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.