Privatizálják a villamosműveket

Pozsony. Bár belátható időn belül nem választhatjuk meg, kitől vásároljuk az áramot, mégis az ebbe az irányba tartó folyamat, továbbá a villamosművek átalakulása viszszafordíthatatlanul elindult.

A Szlovák Villamosművek (SE) átalakítását ugyan nem sikerült maradéktalanul elvégezni a tervezett január 1-i időpontra, de már csak a cégbírósági bejegyzés maradt hátra. Az évek óta ígérgetett átalakítás keretében a vállalat közgyűlése tavaly december 13-án döntött a cég felosztásáról. Ennek megfelelően az SE-ről SEPS néven leválik az országos gerinchálózat, illetve a kassai és eperjesi távfűtőrendszert üzemeltető TEKO. A TEKO 1,15 milliárd koronás alaptőkével alakult és 623,6 milió koronát törleszt az SE-nek. A SEPS 2,47 milliárd alaptőkével rendelkezik, egyben az SE felé ugyanekkora tartozást vállalt. Ennek fejében viszont az SE-nél marad az eredeti villamosművek teljes adósságállománya, így a cég 38,24 milliárd koronás alaptőke mellett 59,9 milliárd koronás adóssággal vág neki az új életnek.

Az átalakítás lényege a villamosművek privatizációs programjának elindítása. A koncepció értelmében a SEPS állami kézben marad, a TEKO 49 százalékát Kassa és Eperjes kapja, a többségi rész állami tulajdonban marad. Az igazán érdekes viszont az áramtermelő „új” Szlovák Villamosművek privatizációja: az annak idején a baloldal által keresztülvitt döntés értelmében a részvények 49%-át lehet csak eladni, 51% a Nemzeti Vagyonalap (FNM) tulajdonában marad. Mivel 3,4 százalék már most az a gázműveké, 0,9% pedig a restitúciós alapé, a jónevű PriceWaterhouseCoopers privatizációs tanácsadó a maradék 44,8% eladását szervezi. Bár a pályázat lezárását júliusra tervezik, az illetékesek szerint a döntést már az őszi választások után felálló új kormány hozza majd meg.

Január 1-e változást hozott az áramszolgáltató vállalatok életében is. A 686 ezer ügyféllel rendelkező kelet- és a 600 ezer ügyféllel dolgozó közép-szlovákiai áramszolgáltatóról levált három távfűtőcég (Zólyom, Turócszentmárton és Zsolna), egyben pedig meghirdették részvényeik 49 százalékának eladását. A 965 ezres ügyfélkörű nyugat-szlovákiai áramszolgáltató novemberi átalakulásával együtt így öt új távfűtőcég is létrejött, itt a részvények 49%-át a vagyonalap az illető városoknak adja át. A pályázati kiírást kezdetektől fogva nagy külföldi érdeklődés kíséri: köztük van a német RWE Plus, E.ON. és Energie Baden-Württemberg, a csehországi ČEZ, a spanyol Union Fenosa és a belga Tractebel. Ľubomír Harach gazdasági miniszter júniusra becsülte az új tulajdonosok belépését az áramszolgáltató vállalatokba.

Mindezzel egyidőben a villamosenergia-piac szempontjából egy másik, nagyon fontos változásra is sor került. A piac liberalizációja azt jelenti, hogy a megrendelők szabadon választhatják meg, kitől is vásárolják az áramot. Németországban például ezt már a lakástulajdonosok is megtehetik. Az áram továbbra is a régi hálózatokon keresztül mozog, az elszámolás pedig az áramszolgáltató cégek dolga. Nos, a piac liberalizációja szerepel a Dzurinda-kormány programjában is, csak éppen ezt nagyon óvatosan teszik. Január elsejétől – az eredeti ígérethez képest egyéves késéssel – a legnagyobb, évi 100 gigawattóra feletti fogyasztók választhatják meg a szállítójukat. A gazdasági minisztérium szerint ez a piac 29,6%-át jelenti, valójában 20 cég tartozik ebbe a körbe. A legnagyobb fogyasztók (500 GWó-s éves fogyasztás felett) a Slovalco, a OFZ Trading, a U.S. Steel, az SPP és a Slovnaft. A maradék 15 között pedig megtalálható például a pozsonyi Volkswagen, a vágsellyei Duslo, a párkányi Kappa és a vasút. A gazdasági minisztérium azonban egyelőre csak a hazai termelők között enged választani. Csehországgal és Magyarországgal szemben az uniós tárgyalások során a teljes liberalizációt sem ígértük meg 2004-ig. Csak az évi 20 gigawattórát fogyasztók számára helyezték ezt kilátásba (egy háztartás éves fogyasztása 3300 megawattóra körül mozog).

Sokan érdeklődnek az áramelosztók iránt

Pozsony. A három szlovákiai energiaelosztó vállalat privatizációja iránt érdeklődők legkésőbb január 25-ig tehetik meg előzetes ajánlataikat – nyilatkozta Dušan Haruštiak, a gazdasági tárca államtitkárának tanácsadója. Az ajánlatokat a tárcaközi bizottságok bírálják el, ami alapján kiválasztják azokat a cégeket, amelyek elvégezhetik az áramelosztók átvilágítását. A 49 százalékos részvénycsomagok új tulajdonosait június végéig szeretnék kiválasztani. Tavaly november végéig a Nyugat-szlovákiai Villamosművek iránt 16, a közép-szlovákiai iránt 14, a kelet-szlovákiai iránt pedig 12 külföldi cég érdeklődött. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?