Polgárháborús hangulat az eurózóna fővárosában

<p>Majna-Frankfurt. Összecsaptak a rendőrökkel Frankfurtban az Európai Központi Bank (ECB) ellen az intézmény új székházának tegnapi átadására szervezett tüntetések résztvevői. A tiltakozók barikádokat emeltek, rendőrautókat gyújtottak fel, üzleteket támadtak meg, kövekkel és Molotov-koktélokkal dobálták meg a rendőröket.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az euróövezeti válságkezeléshez, a kapitalizmushoz és a globalizációhoz radikális kritikával viszonyuló szervezetek Blockupy nevű szövetsége szervezte az Európai Központi Bank ellen az intézmény új székházának átadására szervezett tüntetést, amelyen a szervezők becslései szerint tízezer ember vett részt. A szervezők külön vonatjáratot indítottak Berlinből a tüntetők számára, illetve Németország és Európa több pontjáról busszal szállították őket az eseményre.

A Blockupy-tüntetések biztosítására 6 ezer készenléti rendőrt vontak össze az EKB-székház térségébe, Frankfurt Ostend nevű városrészébe, ahol tegnap nemigen volt olyan kereszteződés, ahol nem emelkedtek gumiabroncsokból, hulladékgyűj-tőkből, felborított autókból álló, lángoló barikádok. A rendőrök vízágyúkkal próbáltak utat vágni a feketébe öltözött tüntetők között a bankközpont bejáratához. A rendőrség tájékoztatása szerint tegnap délutánig 550 embert vettek őrizetbe, több mint 100 tüntető és rendőr sebesült meg az összecsapásokban, 7 rendőrautó kiégett. A Blockupy szerint a rendőrök „polgárháborús forgatókönyvet” követve provokálták a tüntetőket és rájuk támadtak, egyebek közt könnygáz és vízágyú bevetésével, miközben az egyenruhások gumibotokkal verték szét a tömeget. Az EKB tájékoztatása szerint azonban a bank „teljesen működőképes” maradt a demonstráció alatt. Közben a székházátadó ünnepséget is megtartották, amelyen beszédet mondott többek között Mario Draghi EKB-elnök.

Az egyik szervező, Ulrich Wilken szerint azért tiltakoztak az EKB ellen, mert „annak ellenére, hogy nem demokratikus úton választották, akadályozza a görög kormány munkáját”. „Azt akarjuk, hogy vessenek véget a megszorítás politikájának” – mondta Wilken. Hannah Eberle, a Blockupy szóvivője szerint az EKB a pénzügyi szektor érdekeit az emberek érdekei fölé helyező, elhibázott válságkezelő politika egyik fő alakítója. „Az EKB emberek életével játszik, ezt mutatja az öngyilkossági ráta emelkedése Görögországban” – mondta a szóvivő. Mario Draghi, a bank elnöke szerint tévednek azok, akik szerint az EKB a hibás. „Az eurózóna nem olyan politikai egység, ahol egyes államok folyamatosan fizetnek mások helyett. Mindig is világos volt, hogy az országoknak a saját lábukon kell megállniuk – és mindenki felelős a politikájáért” – hangsúlyozta. (MTI, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?