<p>Az Európai Bizottság a napokban terjesztette elő a 2014–2020-as évekre vonatkozó közös agrárpolitikájának programtervezetét. Brüsszel ebben megjegyzi, hogy az elkövetkező időszakban csökkennek a különbségek az Európai Unió korábbi tagjai, valamint a közösségbe később belépett országok mezőgazdasági támogatása terén.</p>
Pénzelnék a parlagot
A szlovákiai farmerek azonban egészen másképpen látják és értelmezik a felvázolt helyzetet.
Brüsszel az adott időszak agrárpolitikájának tervezetében megjegyzi, hogy a kiadásokat a 2013-as szinten kell megtartani. A 2014–2020-as évekre javasolt uniós mezőgazdasági költségvetés értéke meghaladja a 435,5 milliárd eurót. Szlovákia 2014-ben közvetlen kifizetés formájában a mezőgazdasági ágazatra 386 millió eurós támogatást kap, míg 2017-től 402 millió euróra emelkedik az uniós dotáció értéke. Mindez azt jelentheti, hogy fokozatosan kiegyenlítődik az egyes országok között a közvetlen támogatás aránya. Az Európai Bizottság agrárpolitikával foglalkozó szakemberei javaslatukban hangsúlyozták, hogy az egy farmra kivetített közvetlen kifizetés maximálisan 300 ezer euró lehetne évente, és az illetékesek olyan feltételnek akarnak érvényt szerezni, melynek értelmében a közvetlen támogatások 30%-a attól függ majd, hogy egy-egy gazdaság milyen mértékben gazdálkodik földterületeivel. Ennek a feltételnek a lényege a mezőgazdasági földterületek parlagosítása, amit Brüsszel „zöldterület-megmaradásként” fogalmazott meg. A gyakorlatban mindez azt jelentené, hogy például az ezer hektárnyi területtel rendelkező gazdaság össz-földterületének 7%-át parlagon kellene hagyni, vagyis 70 hektáron csakis a gaz „lenne az úr”. A szlovákiai agrártermelők ezzel kapcsolatban elégedetlenségüknek adtak hangot, s ugyanilyen hangnemben vélekednek a nagy farmok esetében megjelölt felső támogatási határ pontosításával összefüggésben is.
Milan Semančík, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) elnöke az uniós agrártervezettel kapcsolatban kijelentette, csalódottak a gazdák, mivel egészen mást vártak a javaslattól. „Ha már nem is a támogatások egy szintre hozását az Európai Unió régebbi tagországainak dotációjával, de mindenképpen egyenlőbb és igazságosabb támogatáspolitikát reméltünk” – hangsúlyozta Semančík. A szlovákiai gazdákat elsősorban az nyomasztja, hogy Brüsszel az elkövetkező időszakban csak nagyon lassú ütemben, óvatos lépésekkel egyenlíti ki a támogatási különbségeket a gazdagabb Nyugat- és a szegényebb Közép- és Kelet-Európa között. Példaként említhetjük, hogy amíg Hollandiában egy hektár átlagában jelenleg 479 eurós uniós mezőgazdasági támogatást könyvelhetnek el, addig Szlovákiában ugyanilyen kiterjedésű mezőgazdasági területre átlagosan 206 euró EU-támogatás jut.
Susla Béla
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.