<div style="font-size: 11.9999990463257px;">Alacsony felvásárlási árak, orosz embargó, hanyatló kereslet, az uniós tejkvóták megszüntetése – csak néhány a szlovákiai tejtermelőket sújtó tényezők közül. Az elmúlt években emiatt az ágazat több mint 200 termelője húzta le a rolót, és a mélyrepülés még nem ért véget.</div><p style="font-size: 11.9999990463257px;"> </p><div> </div>
Padlón a szlovákiai tejtermelők
Pozsony |
z elmúlt két hónapban átlagosan nem egész 28 centet kaptak az őstermelők egy liter nyers tehéntejért, ami tarthatatlan állapot, hiszen csak az előállítási költségek 40 centet tesznek ki – nyilatkozta Milan Semančík, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) elnöke. A tejtermelés könyörtelen hanyatlásának a következménye, hogy jelenleg az országban már csak 530 tehéntenyésztő vállalkozó és társaság maradt. A 2008–2009-es gazdasági válság óta több mint 200 gazda, illetve gazdaság fejezte be a vállalkozását, számolta fel farmjait. „Az országban 135 ezerre tehető a fejőstehenek száma. Egy tehénre átszámítva az elmúlt évben 6400 kilogrammnyi tejet, tejterméket nyertek a termelők, összességében így mintegy 850 millió kilogramm tejet és tejterméket állítottak elő” – nyilatkozta az SPPK elnöke. A behozatal nagyjából azonos szinten mozog, és a hazai termelők fő problémája épp ebből ered, hiszen három évvel ezelőtt még 500 millió kilogramm tejterméket importált Szlovákia. A kamara elnöke szerint nem csoda, hogy 1990-hez képest a tehénállomány a harmadára esett vissza. A többi szomszédos ország is hasonló gondokkal küszködik, mint Szlovákia. Átlagban 1–2 centnyi plusz esetleg lehetséges, de 30 cent fölé nem nagyon ugrott egy liter tej felvásárlási ára május és június folyamán régiónk többi államában sem. „Hosszú távon veszteségesen termelni nem lehet, s ha belegondolunk, hogy vannak régiók az országban, ahol csak 22 cent a tej felvásárlási ára, valóban katasztrofális állapotról beszélhetünk” – mondta Semančík. 2009 óta a szlovákiai tejtermelők vesztesége meghaladta a 400 millió eurót. Az áprilisi kvótaeltörlés az SPPK elnöke szerint ugyancsak negatívan érinti a tejtermelőket, bár a Szlovákiára megjelölt, több mint 1 milliárd kilogrammra vonatkozó termelési mutatót úgysem érték el a gazdák. Alexander Pastorek, az SPPK alelnöke szerint az Európai Unió egyetlen országában sem állítják elő a tej literjét 40 centen alul. „A Tejgazdák Európai Szövetségének rostocki ülésén részletesen elemeztük a kérdéskört. A felszólalók szerint az EU tagországaiban a jelenleginél lényegesen nagyobb odafigyelést igényel és érdemel az állattenyésztés, s azon belül természetesen a tejtermelés is” – vallja Pastorek. A mezőgazdaságilag erősebb államok a kicsiket igyekeznek mellékvágányra juttatni, és ez hatványozottan érvényes a tejtermelésre. „Jól hangzanak a szlovák földművelésügyi tárca tehenenkénti átlagra lebontott támogatási mutatói, de figyelembe kell venni, hogy a környező országokban nagyobb támogatásokat élvezhetnek a gazdák. Sokszor az őstermelők fejéhez vágják, hogy állandóan dotációkért sírnak. Ők azonban nem akarnak egyebet, csak elérni azt a szintet, ami a környező államok termelőinek természetesnek számít” – állítja Pastorek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2021. 03.26.
A tejfeldolgozók munkásait is folyamatosan tesztelik
2021. 01.28.
Befektetésekre lenne szükség a tejtermelésben
2020. 05.20.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.