Pácban a görög bankok

A népszavazást követő vasárnap éjjeli ünneplést tegnap a rendkívüli helyzet okozta feszültség váltotta fel a görög utcákon. Továbbra is sorok álltak a bankfiókok előtt, egyes boltok kifogytak az árukból.

A népszavazást követő vasárnap éjjeli ünneplést tegnap a rendkívüli helyzet okozta feszültség váltotta fel a görög utcákon. Továbbra is sorok álltak a bankfiókok előtt, egyes boltok kifogytak az árukból. A vállalatok nem tudnak fizetni beszállítóiknak a tőkekorlátozások miatt, a gyógyszertárak ellátása akadozik.

Elvileg ma lejár a pénzintézetek zárva tartása, de valószínűleg mégsem nyithatnak ki. A görög kormány azt tervezi, hogy pár nappal meghosszabbítja a bankzárlatot – közölték tegnap görög banki források. Cipraszék június 28-án, vasárnap rendelték el, hogy másnaptól kezdve hat munkanapra, július 7-ig tartsák zárva a bankokat és a tőzsdét. Emellett pedig tőkekorlátozásokat vezettek be, így egyebek között 60 euróban limitálták a helyi kibocsátású bankkártyával naponta felvehető készpénz összegét, és megtiltották az átutalásokat külföldre. „Legkorábban pénteken, vagy jövő héten hétfőn nyithatnak ki a pénzintézetek” – mondta egy bankvezető a Reuters hírügynökségnek. Stefan Schneider, a Deutsche Bank vezető közgazdásza szerint elképzelhető, hogy ezek után a bankok a jelenlegi 60 eurós után 20 eurós napi készpénzfelvételi limitet vezetnek be.

Európa kivár

„A legvalószínűbb forgatókönyv szerint Európa kivár, és hagyja lassan főni a görögöket a saját maguk által felforrósított levükben. Görögországban mostantól drámaivá válhat a helyzet” – figyelmeztet Ronald Ižip, a Trim Broker társaság elemzője, aki szerint a görögök napokon belül kifogyhatnak a készpénzből. Egyes hírek szerint már múlt pénteken is csak 500–1000 millió eurónyi készpénzzel rendelkeztek. Sorsuk most az Európai Központi Bank (EKB) kezében van, amely ezen a héten akár el is vághatja az életmentő szükséghitelhez (ELA) való hozzáférésüket.

Még több pénzt kérnek

Tegnap ellentmondó információkat szivárogtattak ki az athéni kormány tagjai a sajtónak arról, a pénzintézetek meddig tudják folytatni ügyfeleik korlátozott kifizetéseit. Korábban arról tájékoztatták a BBC Athénban dolgozó egyik szerkesztőjét, Robert Pestont, hogy 48 óráig tudják benntartani az országot az eurózónában, míg legutóbb már azt mondták neki, hogy péntekig működhetnek a bankjegykiadó automaták. Ez utóbbi forgatókönyv arra az esetre vonatkozik, hogy ha az EKB továbbra is befagyasztva tartja – 89 milliárd eurón –, az ELA-hitelkeretet.

Görögország már tegnap arra kérte az EKB-t, hogy emelje meg hárommilliárd euróval a még nyitva álló utolsó hitelkeretet, az úgynevezett ELA-t. Vagyis egy kis mozgásteret szeretnének, amelyen keresztül még euróhoz tudnak jutni a kereskedelmi bankok. Az ELA felső korlátját június 28-a óta 89 milliárd eurón tartják, amit valószínűleg már kihasználtak a bankok. Görögország lassan ott tart, hogy nincs végső hitelezője a bankszektorának. A készpénzfelvétel triplájára emelkedett Görögországban az elmúlt napokban a meglévő 60 eurós készpénzfelvételi limit keretein belül.

Veszélyben a cégek

Ha nem enyhül a helyzet, a görög vállalatok megkezdhetik a tömeges leépítéseket, ugyanis nem tudják majd kifizetni dolgozóikat – vallja Kamil Boros, az X-Trade Brokers elemzője. A vállalatok nem tudnak fizetni az importért sem. A bankok valószínűleg nem nyitnak ki, kifogynak a pénzből, 2–3 hét alatt pedig mindenből hiány lehet, ami egy hónap múlva a helyzet igazi eldurvulását okozhatja. Működő bankrendszer nélkül nincs utalás, utalás nélkül nincs kereskedelem, nincs export, nincs import, és hamarosan áruhiány lép fel – állapítja meg legújabb blogbejegyzésében Zsiday Viktor befektetési szakember. A görög bankoknak gyakorlatilag egy petákjuk sem maradt. Kérdéses szerinte, hogy a görög kormányzat mit tesz majd, de az egyértelmű, hogy a bankok egyelőre megszűntek létezni, marad a készpénzalapú gazdaság. Ez nagyjából 2–3 hét alatt teljes élelmiszer- és üzemanyaghiányhoz fog vezetni, egy hónap múlva pedig kitörnek az éhséglázadások. (TASR, MTI, vlv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?