Pozsony. Az energiapiac liberalizációja még nem jelent automatikus árcsökkentéseket – állítja Klaus Bussfeld, a német RWE Plus energetikai cég igazgatótanácsának külföldi érdekeltségekért felelős tagja.
Olcsóbb lesz a villamos energia?
Bussfeld tegnap hivatalosan is megerősítette, hogy az RWE Plus indulni kíván a szlovák regionális áramszolgáltatók privatizációján. Erre legkésőbb január 25-ig tehetik meg előzetes ajánlataikat az érdeklődők, a 49%-os részvénycsomagok új tulajdonosait pedig június végéig szeretnék kiválasztani. Bussfeld szerint a jelentkezésüket még a cég igazgatótanácsának is meg kell tárgyalnia, az azonban már most biztos, hogy ha indulnak, akkor mind a három áramszolgáltatóra beadják pályázatukat. Árkínálatukkal kapcsolatban – tekintettel a privatizáció jelenlegi szakaszára – még csak közelítő összeget sem hajlandók elárulni. Bussfeld csak annyit jegyzett meg, hogy „jó árat kínálnak, de nem számíthatunk fantáziaárakra”. Szerinte a magas árakat elsősorban azok a cégek kínálják, amelyek mindenképp szeretnének hozzájutni a vállalathoz, hogy a rövidtávú kiszipolyozást követően túladjanak rajta. Példaként néhány amerikai cég kelet-európai befektetéseit említette, amelyek esetében a magas áron eladott cégek mára már nem léteznek.
Az RWE egyik előnye az anyagi háttér, amely biztos fejlődést és jelentős külföldi kapcsolatokat jelentene a hazai árámszolgáltatók számára. Az RWE Plus anyavállalata, az RWE Németország ötödik legnagyobb konszernje és Európa egyik legnagyobb energetikai cége. Tavaly 255 milliárd kWh villamosenergiát adtak el, forgalmuk pedig elérte a 63 milliárd eurót. Maga az RWE Plus 200 milliárd kWh villanyenergiát adott el csaknem 9 millió fogyasztójának. Az RWE Plus elsősorban az uniós országokban és az uniós csatlakozásra leginkább érett országokban terjeszkedik. Régiónkban így Ukrajnát kivéve már az összes szomszédos országban jelen vannak.
Előnyeik közé tartozik a német piac liberalizálása során szerzett tapasztalat, ami hasznos útmutatóul szolgálna a szlovák piacon is. Bussfeld azonban óv a túlzott általánosításoktól, hiszen az energiapiac liberalizálásánál figyelembe kell venni az adott ország sajátosságait is. Németországban például a piac liberalizálását követően jelentősen csökkentek az energiaárak. Ez a háztartások számára 10-20, a kis- és középvállalatok számára 20-30, a nagyfogyasztók számára pedig 40-50%-os áreséssel járt. Németországban azonban a liberalizálás idején több ezer megawattórányi többlet volt villanyenergiából a piacon, ami automatikusan az árak csökkenéséhez vezetett. A fogyasztók számára azonban ez az árcsökkenés sem hozott jelentősebb megkönnyebbülést, hiszen a német állam újabbnál újabb adófajtákat vetett ki a villanyenergiára, ami újra megemelte az energiaárakat. Szlovákiában az árak jövőbeni alakulása nagyrészt attól függ, hogy a piac liberalizálása idején milyen feltételek uralkodnak majd az árampiacon. Bussfeld szerint vállalatuk számára rendkívül fontos maga az áramtermelés is, amellyel az RWE Power leányvállalat foglalkozik. Hogy ezen keresztül kívánnak-e indulni a Szlovák Villamosművek privatizációján is az, Bussfeld szerint, egyelőre nem tudható. Biztos azonban abban, hogy kollégáik az RWE Powerből hasonló következtetésre jutnak, mint ők, és a német cég a szlovák áramtermelő vállalat magánosításán is indul majd. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.