Pozsony. A benzináremelésekkel együtt ugyan megindult a környező országokba irányuló benzinturizmus, ezt a lehetőséget azonban csak a lakosság egy része használhatja ki. Nagyobb távolságok esetén ugyanis már nem éri meg a szomszédos országba utazni az olcsóbb üzemanyagért.
Olcsó benzinnek gyakran híg a leve
Általánosítani természetesen nem lehet, hiszen nem egy ilyen kisebb benzinkúton sokszor jobb üzemanyaghoz juthatunk, mint a márkás kutaknál. Nagy általánosságban azonban elmondható, hogy ez utóbbiak sokkal megbízhatóbbak a kisebb társaiknál. Biztosak lehetünk benne, hogy az olyan kutaknál, mint a Slovnaft, a Shell, az OMV, az ESSO vagy az Aral, nagyjából azonos minőségű benzinhez juthatunk. Minden cég ugyan a saját adalékanyagait teszi az üzemanyagba, ezek azonban nagymértékben hasonlítanak egymásra, hiszen mindnek teljesítenie kell az autógyártók által előírt normákat. Természetesen ezek között is vannak kivételek, ám velük kapcsolatban sokkal kevesebb a panasz, mint a kisebb társaikkal. A Szlovák Környezetvédelmi Felügyelőség 2001-ben kezdte meg a benzinfajták ellenőrzését, főként a nagyobb társaságoknál. Náluk az ellenőrzés minimális hiányosságot állapított meg. Tavaly aztán a felügyelőség a kisebb kutakat vette górcső alá. Összesen 62 „udvari” kutat ellenőriztek. A 47 benzin- és 61 gázolajmintából 67 esetben nem voltak betartva az előírt paraméterek. Elsősorban a gázolaj számított igazán problémás terméknek ezeken a kutakon. Tavaly a hiányosságok miatt 100 ezer koronás büntetést szabtak ki a Čadcai RPO-nak és a trencséni P&N-nek. Húszezer koronás büntetést kapott azonban a kassai Real Tradex, 15 ezreset pedig a pozsonyi Dav Gaz Oil és a Vobe is. Korábban a büntetések 100 ezer koronától egymillióig terjedtek, nemrég azonban csökkentették őket. Valószínűleg így a jövőben sem lesz meg a motiváció arra, hogy ezeknél a kutaknál is javítsák a minőséget. A szakemberek ezért azt ajánlják, hogy elsősorban olyan kutaknál tankoljunk, amelyekkel már korábban is jó tapasztalataink voltak, és ne vessük magunkat rá az első olcsó árajánlatra. Ha ugyanis gyengébb minőségű benzint tankolunk az autónkba, akkor ugyan az nem feltétlenül rontja a motort, ám mindenképp rontja a motor teljesítményét és növeli a fogyasztást. Vagyis végső soron nem takarítunk meg semmit.
Szakemberek szerint Szlovákiában a tesztelt üzemanyagok mintegy tíz százaléka nem felel meg az európai normáknak. Ezek szerint ugyanis a benzinnek rengeteg elvárásnak kell megfelelnie, és már egy követelmény figyelmen kívül hagyása is problémát okozhat. Minden egyes tulajdonság más-más hatással van a motorra, a jó motor pedig elsősorban az autógyártók érdeke. Épp ezért ők is dolgozták ki azt a követelményrendszert, aminek a benzinnek meg kellene felelnie. Ha egy autó motorját egy bizonyos üzemanyagra tervezték, akkor a gépkocsi-tulajdonosnak azt is kellene használnia, hogy a motor optimálisan működjön. Ha a gyártó 95-ös oktánszámú benzint ajánl, akkor ezt kellene tankolnunk, hiszen ha ennél alacsonyabb oktánszámú benzint vennénk, a motor kopoghat, alacsonyabb lesz a teljesítménye és nagyobb a fogyasztása is. (s, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.