Washington. A világ legnagyobb csődje a jó nevű könyvvizsgáló céget, az Andersent is maga alá temetheti. Az amerikai Enron sztori tovább hömpölyög, a részvény árfolyama a padlón.
Washington. A világ legnagyobb csődje a jó nevű könyvvizsgáló céget, az Andersent is maga alá temetheti. Az amerikai Enron sztori tovább hömpölyög, a részvény árfolyama a padlón. „Bűncselekmények történtek” az amerikai gazdaságtörténet eddigi legnagyobb csődjét produkáló Enron energia-nagykereskedő cégnél és könyvvizsgálójánál, az Andersennél is – közölte nyilatkozatában az amerikai képviselőház energiaügyi és kereskedelmi vizsgálóbizottságnak szóvivője.
Ken Johnson azt mondta: mind egyértelműbb, hogy az Enron és az Andersen emberei is igyekeztek rejtegetni a cég pénzügyi gondjait, márpedig ha ez történt, akkor „nagyon komoly esély van arra, hogy bizonyos bűncselekményeket követtek el” a felelősök. A kongresszusi vizsgálat azt már egyértelműen megállapította, hogy az Enron vezetése és az Andersen stábja szándékosan igyekezett leplezni a vállalat gazdálkodási problémáit, és még két hónappal az összeomlás előtt is arra buzdították az Enron-alkalmazottakat, hogy vásároljanak még több részvényt a vállalatban. Az Andersen maga is elismerte, hogy elektronikus és papírformájú dokumentumokat „jelentős, de meghatározatlan” mennyiségben semmisített meg.
Értesülések szerint egyedül a Bush elnökhöz is közelálló Enron-főnök, Kenneth Lay 1999 eleje és 2001 közepe között részvényeladásból 101,3 millió dollárt kasszírozott, amikor még 31-86 dollár között mozogtak az Enron részvényei. A tőzsdei kivezetés előtt álló Enron árfolyama pénteken mindössze 67 cent volt. Az Andersen részvényesek reakciójára még várni kell. Minden jel szerint a neves könyvvizsgáló cég részvényeinek árfolyama szintén esni fog. (m, ú)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.