Nyárig látványosan drágulhat az alma

alma
Pozsony |

A tavalyi almatermés rendkívül gyérre sikeredett, Szlovákia egyes régióiban szinte teljesen elfagytak az almafák a kora tavaszi hidegek során, másutt 40–50 százalékos volt a terméskiesés. A gazdák Európa-szerte az utóbbi tíz év legsilányabb almaterméséről beszélnek.

Az elmúlt évben a legnagyobb európai almatermesztőket is komoly károk érték. Lengyelországban a két évvel ezelőtti mennyiségnek csak a 64 százaléka termett meg, az olaszok pedig az előző évinek mindössze a 60 százalékát gyűjthették be. Nem csoda, hogy jelenleg a raktárakban csak gyéren akad a közkedvelt gyümölcsféléből. Az európai raktárakban az elmúlt hónapban mindössze 2,4 millió tonnányi alma volt, ami 1,1 millió tonnával kevesebb az egy évvel korábbinál.

Silány termés

Aradszky Ľuboš, a galántai járásbeli körtvélyesi szövetkezet gyümölcsösének a vezetője lapunknak elmondta, hogy náluk tavaly még májusban is mértek fagyokat. Az almából emiatt 55 százalékkal kevesebb termett a vártnál. Körtvélyesen mintegy 20 hektáron termesztenek almát. „A szlovákiai almatermesztők az elmúlt évben a többéves átlaghoz képest csupán mintegy 55 százalékos eredményt értek el. A kiesés fő oka a tavaszi fagy volt” – nyilatkozta lapunknak Matej Korpáš a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamarától (SPPK). A tavalyi almatermés Szlovákiában alig érte el a 33 ezer tonnát, holott a termékenyebb évek akár 46 ezer tonnával is szolgáltak.

Tovább nőnek az árak

A szlovákiai üzletekben már most is drágább az alma, mint egy évvel ezelőtt, a kereskedelmi és agrárpiaci szakértők pedig azt állítják, hogy rövid időn belül jelentős áremelkedéssekkel kell számolniuk a fogyasztóknak. A hiány miatt 30 százalékkal is drágulhat az alma az üzletekben. A Szlovák Statisztikai Hivatal kimutatásai szerint egy évvel ezelőtt átlagosan 0,99 euróért vásárolhattuk meg az alma kilóját, ma azonban már 1,35 eurót fizetünk érte, nyárig pedig 1,80 euróra ugorhat az ára.

Szlovákia már évek óta azzal a gonddal is küzd, hogy saját termésből nem képes fedezni a hazai keresletet, ezért elsősorban Lengyelországból hozunk be rengeteg almát. Ugyanakkor a szlovákiai termés 10 százaléka külföldre kerül, mindenekelőtt Németországba, Hollandiába, Belgiumba és Franciaországba. „A szlovákiai alma iránt a jelzett államokban fokozott az érdeklődés, de többet nem szállíthatunk a határon túlra, mert akkor még nagyobb lenne a hazai piacon a kiesés” – mondta Korpáš.

Az egészséges táplálkozást szorgalmazók szerint évente fejenként legalább 32 kilogramm almát kellene fogyasztania az ország lakosságának. A szlovákiai éves átlagfogyasztás azonban mindössze 20–22 kilogramm körül ingadozik. „Elgondolkodtató, hogy az utóbbi években csökken a fogyasztás. A lakosság körében a Pinova, a Gala, a Golden és a Fuji fajták a legkedveltebbek” – állítja Marián Varga, a Szlovákiai Gyümölcstermesztők Szövetségének az elnöke.

Csökkenthető a fagykár

Varga szerint évente mintegy 20 hektárnyi terület fagy elleni öntözéséhez elegendő kapacitást építenek ki Szlovákiában. Egy hektár kiépítése mintegy 12 ezer euróba kerül. „Ezekkel a kapacitásokkal az almásokat is védeni tudják majd a gazdák” – tette hozzá Varga. Ugyanakkor azt is rögvest hozzáfűzte, hogy Szlovákia éves gyümölcstermése 50 ezer tonnára tehető, ami viszont mindössze harmada az ország gyümölcsfogyasztásának. Néhány évvel ezelőtt 17–19 ezer hektár gyümölcstermő terület volt Szlovákiában, amiből mára alig 6,5 ezer hektárnyi maradt, és ebből is csak 3,5 ezer hektár a valóban termő, a többi piaci érték nélküli terület. A gyümölcstermesztők szövetségének az elnöke szerint mintegy 5 ezer hektárral kellene bővíteni a gyümölcstermő területet az országban.

Susla Béla

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?