<p>Az Állami Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelőség ma bemutatta az importból származó állati eredetű élelmiszerek illetve a nem feldolgozott zöldség és gyümölcs elektronikus nyilvántartására szolgaló programot – tájékoztatta az Új Szó Online-t a tárca sajtóosztálya.</p>
Novembertől 1-től az interneten kell bejelenteni a külföldről behozott élelmiszereket
Az élelmiszerekről szóló 152/1995- ös számú törvény értelmében a élelmiszer-szállítmány átvevője november 1-től köteles az átvétel előtt legkevesebb 24 órával értesíteni a helyileg illetékes állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóságot a szállítmány érkezéséről, származási helyéről, mennyiségéről, arról, hogy milyen élelmiszerről van szó és hol helyezi forgalomba.
Ugyancsak ebben a programban kell bejelenteni azokat a szállítmányokat is, melyekre a 39/2007-es állategészségügyi törvény vonatkozik.
A bemutatón nagy számban képviseltették magukat az áruházláncok és a kisebb kereskedelmi egységek is, melyekre a bejelentési kötelezettség vonatkozik. Jozef Bíreš, a felügyelőség központi igazgatója elmondta, céljuk az volt, hogy szemléltessék, milyen egyszerű és átlátható rendszerről van szó, tehát teljesen indokolatlan az érintettek azon kritikája, hogy a kötelezettség bevezetése nagyobb terheket ró a kereskedőkre és importőrökre, amely végeredményben akár az élelmiszerárak növekedésében is megmutatkozhat.
Miután a szállítmány átvevője regisztrálta magát a rendszerben néhány egyszerű művelettel képes bejelenteni melyik napon, milyen áru érkezik, mekkora mennyiségben és azt hova szállítja tovább. Ezek az információk hozzájárulnak a fogyasztók jobb védelméhez, az állami intézményeknek pedig teret ad a hatékonyabb élelmiszer-biztonsági ellenőrzésekre.
Az idén kirobbant E.coli és dioxin botrányok miatt is szükség volt erre az intézkedésre, hiszen így a jövőben egyszerűbb lesz követni az Európai Unió tagállamaiból és a társult országokból érkező élelmiszereket és megállapítani származási helyüket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.