<p>Növekvő behozatal, orosz embargó, az uniós tej-kvóták eltörlése – csupa olyan tényező, ami jelentős érvágást jelentett a szlovákiai élelmiszeripari cégeknek. Az ágazat képviselői szerint az idén megalakuló új kormánynak többet kell majd tennie az ágazat ver-senyképességének a javításáért, ha nem akarja, hogy még több ember kerüljön utcára.</p>
Nehéz idők járnak az élelmiszergyártókra
A szlovákiai élelmiszeripari cégek eddig sem voltak könnyű helyzetben, tavaly azonban több olyan csapás is érte az ágazatot, amelyek rendkívül súlyos érvágást jelentettek a cégeknek.
Kártékony embargó
„A legkegyetlenebb lépésnek az élelmiszergyártókkal szemben az orosz élelmiszerstop, valamint az uniós tejkvóták eltörlése számított” – nyilatkozta lapunknak Jarmila Halgašová, a Szlovákiai Élelmiszeripari Kamara (PKS) igazgatója. A PKS nem tartja helyénvalónak az Európai Unió oroszellenes megszorító intézkedéseit, de ugyanúgy az orosz ellenintézkedéseket sem. Ezek ugyanis mind rendkívül negatív hatással vannak a szlovákiai élelmiszeriparra.
Segít az áfacsökkentés
„Az alapélelmiszerek áfájának csökkentése 20-ról 10 százalékra elősegíti a hazai gyártók versenyképességét az amúgy is igényes európai piacon. Az áfacsökkentés ráadásul befolyásolhatja a bevásárlóturizmust is, ennek köszönhetően több élelmiszeripari terméket ugyanis már nem éri meg a szomszédos országokban megvenni” – vallja Halgašová. Daniel Poturnay, a PKS elnöke szerint Szlovákiát ösztönözhetné a román kormány azon döntése, amelynek értelmében a korábbi 24-ről 9 százalékra csökkentette az áfát az élelmiszerekre, hogy így lendítsen a gazdaságán.
Szelektív támogatás
Az élelmiszeripari kamara reméli, hogy a vidékfejlesztési programból törlik azokat a diszkriminatív feltételeket, amelyek táptalajul szolgálnak a kivételezésnek és a korrupciónak. „Nem tartjuk elfogadhatónak a program azon pontját, amely szerint csakis olyan élelmiszeripari cégek jogosultak anyagi támogatásra, amelyek legalább 75 százaléknyi hazai eredetű alapanyagból készült élelmiszereket állítanak elő” – mondta Poturnay.
Veszélyes túlkínálat
Az élelmiszeripar tavalyi gazdasági mutatói is azt bizonyítják, hogy az Oroszországgal szemben hozott büntetőintézkedések, és az erre hozott válaszlépések azokra a cégekre is negatív hatással voltak, amelyek nem is exportálták termékeiket Oroszországba. Egyrészt azért, mert a jelzett cégeket anyagilag nem kompenzálták, másrészt azért, mivel az élelmiszerek felhalmozódása az uniós piacokon árcsökkenéshez vezetett. „Az árak olyan szintre zuhantak vissza, amelyekért a szlovákiai élelmiszergyártók állami támogatás nélkül nem képesek előállítani termékeiket” – nyilatkozta a PKS elnöke, aki úgy véli, hogy a tejkvóták eltörlése Brüsszel részéről hatalmas hibának bizonyult, amire rengeteg tejtermelő fizetett rá Szlovákiában is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.