Nehéz év vár idén Szlovákiára

<p>A tavalyi, könnyűnek korántsem mondható évet követően, az idei talán még nehezebb lesz, hiszen az Európát sújtó adósságválság lassan az egész gazdaságra kezd kihatni, ami újabb elbocsátásokkal és az életszínvonal drasztikus csökkenésével járhat.</p>

Hogy az egyre borúsabb előrejelzések nem puszta képzelődések, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a munkáltatók csak tavaly decemberben több mint 1100 alkalmazott elbocsátását jelezték, az elbocsátottak száma így még az előző hónaphoz képest is megduplázódott. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a helyzet kezd egyre súlyosabbá válni, még ha egyelőre nem számítanak is olyan vad visszaesésre, mint amilyennek a válság első hullámában lehettünk tanúi. Akkor, vagyis 2008 és 2009 folyamán összesen 160 ezer ember került utcára a cégek megrendeléseinek csökkenése miatt.

Ezrek kerülnek utcára
„Az idei évre jelzett, erősen visszafogott gazdasági növekedés nem teszi lehetővé, hogy a cégek több új munkahelyet hozzanak létre” – vallja Eva Sadovská, a Postabank elemzője. Emiatt akár több mint 20 ezer ember is az utcára kerülhet. „Arra számítunk, hogy az állástalanok aránya a 2011-es 13,3 százalékról idén 14,1 százalékra nő” – nyilatkozta Mária Valachyová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. Nem csoda, hogy a cégek és a vállalkozók, ugyanúgy, mint három évvel ezelőtt, válságkezelő intézkedéseket követelnek a kormánytól. A 2009 és 2011 között alkalmazott munkahelyteremtő támogatást ugyan épp most vezették ki a rendszerből, a cégek azonban azzal is elégedettek lennének, ha legalább a rájuk háruló adminisztratív és adóterheket csökkentenék, a beruházásösztönző támogatások során pedig a hazai cégekre is gondolnának. A munkaügyi tárca ugyan tárgyal a cégekkel, az általa javasolt intézkedések többsége azonban inkább középtávon, a 2015-ig terjedő időszakra jelentene megoldást.
Az elemzők szerint ugyanakkor a legnehezebb időszak idén vár az országra, hiszen a foglalkoztatottság akár 0,6 százalékkal is csökkenhet, ami több ezer munkahelyet jelent. „A külföldi kereslet visszaesése miatt lelassul a kivitel növekedése, ami az ipari termelés növekedési ütemének a lassulása követ” – állítja Boris Fojtík, a Tatra banka elemzője. Jó hír, hogy az elemzők többsége ezúttal nem számít elhúzódó válságra, ahhoz azonban, hogy ez a jóslatuk beváljon, több feltételnek is teljesülnie kell. „A legfontosabb, hogy az európai országoknak sikerüljön biztos ellenőrzés alá vonniuk az államadósságválságot” – jegyezte meg Vladimír Vaňo, a Volksbank Slovensko elemzője.

Fizetéstől fizetésig
A folyamatosan romló gazdasági helyzet, az elbocsátások és a bérek több éve tartó stagnálása a háztartások bevételein is meglátszik. A családok egy jelentős része az egyik hónapról a másikra él, többségük pedig jóval kevesebbet tud félretenni a fizetéséből, mint korábban. Míg egy átlagos négygyermekes család, amelyben mindkét szülő dolgozik, tavaly nyáron még havonta akár 270 eurót is képes volt félretenni a bevételeiből, az elmúlt év végére ez az összeg a legjobb esetben is 150 euróra zsugorodott. A bérek stagnálása és a folytatódó elbocsátások mellett ehhez az is hozzájárult, hogy az árak csaknem 5 százalékkal nőttek. Emiatt minden harmadik család bevételei csak arra elegendők, hogy az egyik fizetéstől a másikig kitartsanak, a háztartások negyede pedig még ennél is rosszabb helyzetben van, hiszen kénytelen a megtakarításaihoz nyúlni vagy hitelhez folyamodni. „Manapság már az is pozitívum, ha az adott háztartás legalább a bevételeinek egy részét képes félretenni, hiszen a családok nagy része erre nem képes, vagy ha félretesznek is bizonyos összeget, ezt csak az igényeik drasztikus lefaragásával képesek megtenni” – állítja Dávid Dereník, az UniCredit Bank elemzője.
Hogy az emberek nemcsak kevesebb pénzt képesek félretenni, hanem a kiadásaikat is nagyobb mértékben visszafogták, az a legfrissebb gazdasági mutatókon is meglátszik. „A háztartások fogyasztása csak az előző negyedévben egy százalékkal esett vissza, ami az egyre romló munkapiaci helyzettel, és a nominálbérek stagnálásával magyarázható” – mondta el Soňa Muzikářová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője, aki szerint az inflációt is figyelembe véve, a reálbérek az elmúlt egy évben 1,3 százalékkal még csökkentek is. Nem számíthatunk javulásra idén sem, hiszen a gáz 5,53, a villanyáram 2, a víz 4,90, az élelmiszerek pedig átlagosan 3-4 százalékkal drágulnak.

Visszaeshet a fogyasztás
Az elemzők véleménye szerint a szlovákiai háztartások, a válság elmélyülésétől tartva idén a korábbiaknál is jobban igyekeznek majd, hogy a bevételeikből félretegyenek a nehezebb időkre, ami a fogyasztás további csökkenésével járhat. „A statisztikai mutatók azt támasztják alá, hogy a lakosság a nehezebb időkben is igyekszik felhalmozni bizonyos tartalékot. Biztosan lesznek azonban olyan háztartások, és a számuk egyáltalán nem lesz alacsony, amelyek erre már képtelenek lesznek” – állítja Vladimír Vaňo. Dávid Dereník ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a takarékoskodásnak jelenleg a magasabb infláció sem kedvez, hiszen a kamatok még a pénzromlás ütemét sem képesek követni. (mi, SITA, TASR, P)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?