Nagyító alatt a sonka, a csokinyuszi és a tyúktojás

Több ezer ellenőr járja ezekben a napokban is a szlovákiai élelmiszerboltokat. A szaktárca és az állategészségügyi szakhatóság átfogó és összehangolt húsvét előtti razziájának célja azoknak a vállalkozásoknak a kiszűrése és megfékezése, amelyek tisztességtelen eszközökhöz folyamodva veszélyeztetik a fogyasztók egészségét és biztonságát.

A szakemberek főként a hagyományos húsvéti (állati és növényi eredetű) élelmiszerek – így a sonka, a bárányhús, a tojás, a péksütemények, a zöldségek a gyümölcsök, a csokoládé stb. – minőségét, szavatosságát vizsgálják. Kutakodnak termelőknél, vágóhidakon, húsfeldolgozókban, de piacokon és boltokban is portyáznak. A csábítás óriási: hivatalos kimutatások szerint húsvét előtt százszor több füstölt áru kel el a boltokban, mint máskor. Hasonló a helyzet a csokoládéval és a tojással is, amelyből csaknem annyi fogy ezekben a napokban, mint karácsony előtt.

Tavaly húsvétkor az 5 hétig tartó összehangolt ellenőrzés eredményeként az inspektorok 2051 árudában mintegy 2260 ellenőrzést végeztek. Azonnali hatállyal kivonattak a forgalomból 1640 kiló húst és 5034 darab tojást, miközben a helyszínen csak e két termék esetében mintegy 160 bírságot róttak ki 134 ezer korona értékben. Sajnos, nincs jobb tapasztalat a gyermekeknek szánt csokinyuszikkal és -csibékkel sem. A kínálat jelentős részét még mindig a gyenge minőségű, kakaót alig tartalmazó termék alkotja. Ezen felül az ellenőrök tavaly e termékcsoport esetében főként a hiányos megjelölést kifogásolták, valamint azt, hogy egyes termékek nálunk tiltott színező- és adalékanyagokat tartalmaztak.

Óvatosan a mélyhűtött termékekkel

Sokan és szívesen vásárolnak mélyhűtött termékeket, melyekből általában nagy a választék. Ezeknek az áruféleségeknek a vásárlásakor azonban legyünk nagyon óvatosak. Csak olyan hűtőpultból vásároljunk, ahol sértetlen csomagolású árut találunk, amelyen tüzetesebb vizsgálattal sem fedezünk fel a felolvadás és az újrafagyás jeleit. Egyes boltokban, sajnos még ma is előfordul, hogy az el nem fogyott, előhűtött baromfit az üzletben fagyasztják le. Jó, ha tudjuk, ez káros lehet az egészségre, tehát ilyet ne vásároljunk!

Lehet-e pár dekával több?

A boltban lévő áruból a vásárlót kívánság szerint ki kell szolgálni. Vásárlása nem köthető feltételhez, másik áru vásárlásához vagy bizonyos mennyiséghez. Ne szégyelljünk a kimért áruféleségből kis mennyiséget kérni. Gyakran hangzik el a kérdés, hogy lehet-e pár dekával több? Ne bólintsunk rá, ne hagyjuk magunkat rábeszélni a szükségesnél több áru megvásárlására! Nyugat-európai tapasztalatunk: akár két deka felvágottat is zokszó nélkül kimérnek, ha a vevő úgy parancsolja! Arra természetesen nincs mód, hogy az előre csomagolt élelmiszerek csomagolási egységét megbontassuk: itt a megoldás az, ha megkeressük az igényünknek megfelelő csomagot.

Jogunk van ahhoz, hogy a vásárolt élelmiszer súlyát ellenőrizzük: ehhez minden üzletnek a feltételeket biztosítania kell. Ezért találkozunk az önkiszolgáló üzletek rakodópultjainál ellenőrző mérlegekkel. A pultnál úgy kell elhelyezni a mérleget, hogy annak skáláját, tehát a mért mennyiséget a vásárló láthassa. Szerencsére igen elterjedt már azoknak az automata mérlegeknek a használata, melyeknek kijelzőjén a mért mennyiség mellett az egységár és a fizetendő ár is szerepel.

Akciós termékek

Szinte minden boltban találkozunk akciós áruval. Ezeket általában a többi hasonló árutól jól elkülönítve helyezik ki, és többnyire figyelemfelhívást is célzó árjelzővel látnak el. Ezeket az áruféleségeket azonban meg kell különböztetni azoktól az áruktól, amelyeknek már lejár a minőségmegőrzési idejük. A pénztárnál győződjünk meg arról, hogy az akciós árura valóban a kedvezményes árat számlázták-e. Ha nem, reklamáljunk! Ha egy árunál többféle ár van feltüntetve, jogunk van a legalacsonyabbat fizetni.

Korántsem biztos, hogy az a tojás a legfrissebb, amelyet közvetlenül az ünnepek előtt tesznek ki a hűtőpultra. A szakértők azt ajánlják, hogy alaposan áttanulmányozzuk át e termék esetében is a csomagolási dátumot. Az import tojás – bármennyire frissként tüntetik fel – legalább másfél hetes.

Rendszeres hatósági ellenőrzések

Élelmiszer-biztonsági ellenőrzés nem csupán ünnepek előtt és után van, amikor akciós áron piacra lehet dobni az eladatlan készleteket. Az élelmiszer-biztonsági szakhatóság ellenőrei az év valamennyi napján járják a boltokat, vágóhidakat, élelmiszergyártókat, és vadásznak a kétes minőségű-eredetű árura. Az ünnepek előtt azonban általában azokra a termékekre összpontosítanak, amelyek az adott időszakra jellemzőek. ĺgy húsvét előtt főleg a sonkát, füstölt húskészítményeket, csokinyuszit és a tojást veszik górcső alá. Egyébként csak februárban az állat-egészségügyi felügyelet ellenőrei 3928 ellenőrzést végeztek. Ebből 1222 esetben (35,45 százalék) fedeztek fel hiányosságokat, januárban ez az arány még 43,98 százalékos volt. A leggyakoribb kifogás a jelentésekben továbbra is a lejárt szavatosság, a rossz tárolás, a hiányos termékmegjelölés. De van, ahol az ellenőrök a közegészségügyi előírások be nem tartását kifogásolták. (g)

Szégyentábla kerül a bezárt boltra?

Akár egy évre is bezárhatják majd Magyarországon azokat a boltokat, amelyekben rossz minőségű élelmiszereket árulnak – legalábbis a földművelésügyi minisztérium tervei szerint. A tárca a mostaninál szigorúbban büntetné az ehetetlen termékeket árusító üzleteket. A tervek szerint a rossz minőségű, ehetetlen élelmiszereket áruló boltokat 30 napra azonnal felfüggesztenék, és szégyentábla kerülne rájuk. Ha valahol ismétlődne az ilyen jellegű probléma, akkor azonnal hatvan napra zárnák be, a legsúlyosabb büntetés pedig az lenne, hogy egy évre be lehetne vonni a működési engedélyt – mondta Süth Miklós országos főállatorvos.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?