Most éri meg bútort venni

Pozsony |

<p>Ha bútort szeretnénk vásárolni, akkor azt ne sokáig halogassuk. Az ingatlanpiacon tapasztalható pangás a bútorkereskedőket is negatívan érintette, az árak így már több mint másfél éve araszolnak lefelé. A kereskedők szerint azonban már elértük a történelmi mélypontot, a közeljövőben tehát fordulhat a kocka.</p>

Egy lakás bebútorozását már tavaly jóval olcsóbban el tudtuk végezni, mint egy évvel korábban. „Mindez nagyrészt az ingatlanpiac lefagyásával magyarázható, hiszen ezt követően a bútorok iránt is csökkent a kereslet, ami természetesen az árak eséséhez vezetett” – nyilatkozta Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője. A múlt év végére ennek köszönhetően több mint 3 százalékkal csökkentek az árak az egy évvel korábbiakhoz képest. Koršňák szerint mindehhez nem árt hozzátenni, hogy az árak nem nőttek jelentősebb mértékben a gazdasági válságot megelőző ingatlanpiaci fellendülés idején sem. Szlovákiában ugyanis a bútorpiaci árakra ható egyik legfontosabb tényezőnek az olcsó külföldi behozatal számít. A hazai gyártókat elsősorban a lengyel konkurencia szorítja ki a piacról.

Az árak esése idén is folytatódott, az első félévben még a tavalyinál is nagyobb mértékben, 4%-kal csökkentek az árak. Az elemzők szerint azonban az áresés már nem tart sokáig, és a közeljövőben fordulhat a helyzet. „Már elértük a történelmi mélypontot” – vallja Peter Galan, a Nábytok Galan bútorkereskedés tulajdonosa. Szerinte a gyártók már jelezték, hogy lassan megfordul a kocka, miközben napjainkban kezd feléledni az ingatlanpiac is.

Milyen bútorokat vásárolunk manapság a leginkább, és mekkora összeget vagyunk hajlandók ezekre áldozni? „Jelenleg az emberek általában nem vásárolnak meggondolatlanul, csak azért, mert már megunták a bútoraikat. Többnyire csak akkor térnek be a bútorüzletekbe, ha valamire tényleg szükségük van” – állítja Judit Fitošová, a Fima Möbel üzletlánc képviselője. Szerinte épp ezért rendkívül nehéz megmondani, milyen is napjaink tipikus bútorvásárlója. „Manapság a kanapék iránt mutatkozik a legnagyobb kereslet, amelyekért az emberek általában legfeljebb 300 eurót hajlandók fizetni. A sorban az ülőgarnitúrák következnek, 800 euró körüli összegért” – mondta el Galan. Nem minden esetben hagyunk azonban több száz eurót a bútorüzletben. „Az egy vásárlónkra jutó átlagos vételár 46 euró körül mozog” – árulta el Jana Hrubcová, az Ikea PR-menedzsere. Fitošová szerint ugyanakkor a vásárlók manapság sokkal igényesebbek, miközben a minőségi bútorért hajlandók nagyobb összeget is fizetni. A statisztikák szerint nagy többségünk készpénzben fizet a bútorért. „A részletfizetésre történő vásárlás a forgalmunk 1 százalékát teszi ki” – nyilatkozta Hrubcová. Hasonló a helyzet a többi üzletben is. A bútorkereskedők ennek ellenére nagy figyelmet fordítanak a részletfizetésre történő vásárlásra. Hrubcová szerint például náluk az Ikeában 0 százalékos kamattal is vásárolhatunk részletre. (mi, HN)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?