Ha zöldséget akarunk venni, ügyeljünk arra, hogy a kiválasztott terménynek szép élénk színe legyen, ha van levele, szára, az ne fonnyadjon, hervadjon, a héja ne ráncosodjon. Az elmosódó szélű barna foltok általában ütődéstől keletkeznek.
Mire figyeljünk, ügyeljünk zöldségvásárláskor?
A karalábét
könnyű felismerni jellegzetes lila vagy zöld színéről. Kora tavasszal apró karalábékat lehet kapni, amelyeknél fennáll a primőr-veszély (műtrágya, növekedés-serkentő, stb.). A karalábé leggyakoribb „hibája” a fásság. Ez azt jelenti, hogy erős, szinte fás rostok vannak a zöldség húsában, jellemzően a héj közelében, belsejében. Az ilyen példányokat elvágni vagy elrágni nehéz. Sokáig azt gondoltam, az öreg és nagy karalábégumók fásak, aztán keserűen tapasztaltam, hogy a kicsi zsengék is lehetnek ilyenek. A vizsgálat nehéz, valószínűleg fajta- és gondozásfüggő, hogy fás-e a karalábé. Igyekezzünk azért friss, rugalmas húsú, nem ráncos, nem fonnyadt levelű darabokat válogatni. Ha a karalábé leveleit leszedték, és furcsa hosszúkás „sebhelyek” vannak a gumón, az áru valószínűleg már nem friss. Persze télen ne keressük a friss és zsenge leveleket, akkor csak a gumó felületéről lehet megítélni, jól tárolták-e.
Hagymából
többfélét lehet kapni, ezek közül a vörös- és lilahagyma valamint a fokhagyma ismérvei hasonlóak. Vöröshagymából van hosszúkás, gömbölyű, pogácsa alakú, a lilahagyma se szereti az egysíkúságot. Talán a fokhagyma az egyetlen, amiben bízhatunk, hogy nem változtatja a megjelenési formáját. Ősszel és télen még a leggyakorlatlanabb zöldségvásárló is könnyedén megkülönbözteti ezt a három fajtát a színük alapján. Nyáron, amikor épp csak meghíztak a hagymagumók, a vöröshagyma héja még nem vörös, csak zöldesfehér, nagyon hasonlít a fokhagymára. Ilyenkor tapogassuk meg a hagymafejet, a fokhagymánál érezni lehet a gerezdeket. A friss hagymánál a friss zöld, üde szár, hagymafej a nyerő. Télen és tavasszal ne legyen zöld szára a hagymának, ha tél végén, tavasszal ilyesmit látunk rajta, ne vegyük meg, mert az a nem megfelelő tárolásra utal.
A hagyma a növény tárolórésze, ahonnan tavasszal kihajt. Ha télen melegben tárolták a hagymát, elkezdhet hajtani. Kis zöld hajtás jelenik meg a gyökerekkel ellentétes végén, ami egy darabig növekszik, közben a hagyma elfonnyad, összetöpped, mivel a hajtás kiszívja belőle a tápanyagokat és a vizet. Ilyenkor a hagyma már nem nagyon használható. Előfordulhat, hogy még penészedni vagy rothadni is kezd. Tehát télen és tavasszal a tárolt hagyma külseje legyen száraz, szép színes, a gumó rugalmas, kemény, ne legyen fonnyadt, nagy zöld hajtás a tetején (a levágott hajtás helyét is észre kell venni!), ne legyen penészes és nedves. A friss hagymának se tesz jót, ha nagyon vizesen rakjuk a hűtőbe, penészedéshez vagy rothadáshoz vezethet.
Káposztából
többféle van, mindegyikre ugyanazok a szabályok érvényesek. A kelkáposzta levelei nem olyan szorosan állnak, ezért az egész fej puhább kicsit, de feltűnőbb is a fonnyadtsága. A fej üde zöld színű legyen, friss levelekkel. Érdemes megvizsgálni a kiválasztott példányt, nem hemzsegnek-e rajta apró kis bogarak, fehér, zöld vagy fekete színűek. Ezeket forró vízzel ugyan le lehet mosni, de jobb, ha levéltetűktől mentes terméket vásárolunk a piacon.
A káposzta feje legyen kemény, rugalmas, a levelek ne legyenek fonnyadtak, töröttek, barna foltosak. Sokszor lehet előre felaprítva is kapni káposztát, ilyet csak ismert helyen vegyünk, mert előfordulhat, hogy az egyszer már eladhatatlan káposztafejeket aprították a zacskóba. Egyébként felhasználási céltól függően jól jöhet a darabolt káposzta. A káposztán néha fekete vagy barna foltokat lehet találni, amit le lehet vakarni, vagy ki kell vágni a levélből. A káposztafélék nem szeretik a meleget, ezért a felhasználásig hűtőben tároljuk.
A savanyú káposztánál nem nagyon lehet tévedni, maximum a sóssággal, ezt úgy lehet kiküszöbölni, ha kóstolót kérünk. Az árusok nem szoktak meglepődni a kérésen. Ha csak otthon derül ki, hogy a savanyított káposzta túl sós a mi ízlésünknek, elkészítés előtt hideg vízben öblítsük át, esetleg áztassuk is kicsit.
A tök
az uborka rokona, ennek ellenére más szempontok alapján keressük a piacon. A kisebb, zsenge tököt szokás tölteni, a nagyobbakat meg gyalulni. A sütőtök megint más kategória. Tehát a tök esetében fontos ismertetőjegy a szára. Ennek kell frissnek, üdének lennie, ha száradt, akkor régen várja már a vevőt, keressünk másikat. A termény ne legyen nagyon ütődött, sérült héjú, legyen kemény és rugalmas. Ha gyalulni szeretnénk, ugyanezek a szempontok lényegesek, kivéve, ha előre gyalult és csomagolt tököt veszünk. Az előre előkészített gyalult tököt alaposan vizsgáljuk meg, mert a trükkös árus esetleg a régi, nem jó minőségű tököt megpróbálhatja így elsózni a gyanútlan vevőknek. A tök is megbarnul fény hatására, és állás közben kicsit nyálkás is lehet, tehát szép sárgásfehér színű legyen, ne ragadós. Legtöbbször kaprot is csomagolnak hozzá, ezen lehet kiválóan tesztelni a frissességet. A kapor gyorsan sárgul, szárad, tehát ha az szép friss, üde zöld, akkor jó esélyünk van a kiváló minőségű tökfőzelék-alapanyag megszerzésére. A gyalult tök jól viseli a mélyhűtést, ha nem használjuk el, nyersen nyugodtan lefagyaszthatjuk.
A sütőtöknek két fajtája látható a piacokon, az egyik a hatalmas, fűrésszel darabolható, szürkészöld héjú, a másik körte vagy sonka formájú, kisebb, narancssárga héjú. A belseje nagyjából ugyanolyan mindkettőnek. Ellenségük a fagy, ezért a nem megfelelően tárolt sütőtök héján található barna foltokkal óvatosnak kell lennünk. Ha megfagyott, könnyen romlani kezd. A nagy sütőtökből fűrésszel kinyert daraboknál a hús élénk színe, valamint a külső héj egészséges volta a nyerő. Ha a héj nyálkás, vagy nagyon sérült, inkább ne válasszuk. Hogy megsütve milyen lesz, azt szinte lehetetlen ennél a fajtánál megjósolni. Ne tartogassuk sokáig hűtőben, hajlamos megsavanyodni vagy penészedni. A kis penészfoltokat le lehet vágni, de a nagyobbak már elronthatják az egész darab ízét. A sonka vagy körte alakú sütőtöknél egyszerűbb a jóslás: minél élénkebb narancsszínű a héj, annál érettebb és finomabb a húsa. Levesnek, köretnek is jobb ez a fajta. Érzékenyebb a fagyra, mint a másik, ezért alaposan nézzük meg a sérüléseket a héjon.
Újabban a kisebb tömegű sütőtököt tartják „piacosabbnak”. A száraz, lisztes sütőtököt kedvelők az úgynevezett papsapkás (tonzúrával rendelkező) laposabb tököt keressék a piacokon. Ebből a koronás töknek is nevezett fajtából is a kisméretű példányok a legszárazabbak. Egyébként minél érettebb a tök, minél sárgább a héja, annál édesebb, de egyben puhább is. A citromsárga belű, sápadt tököt ne vegyük meg, mivel ez még éretlen és emiatt ízetlen.
A patisszon
vagy csillagtök szintén tökféle, a frissességének hasonló jelei vannak: a szára legyen üde zöld, ne száraz, a héja hibátlan és rugalmas, kemény az egész zöldség. A nagyobbak húsa kevesebb, több a magjuk, tehát a felhasználás módja szerint válasszuk ki a méretet. A zsenge patisszon héját akár rajta is hagyhatjuk az elkészítésnél.
A cukkíni
közeli rokona a főzőtöknek, csak zöld a héja. A szár állapota az alapismérv, továbbá a zöldség üde zöld színe és ruganyossága. A kicsi terménynek még nem sok magja van, jobb a hús-mag arány, ezeket salátába uborka helyett is lehet használni, bár az íze kicsit más. A nagyobbakból lehet tökfőzeléket készíteni, vagy tölteni. A cukkíni nem szereti a hosszú tárolást, felhasználásig mindenképpen tartsuk a hűtőben.
A padlizsán vagy tojásgyümölcs
külalakja ellenére nem tökféle. Ha nem friss, keserű lehet az egész zöldség, tehát ne vegyük meg. A szára legyen szép zöld, a teste üde, fényes, szép lila és jó ruganyos. Ha ráncos, vagy puha, ne vegyük meg. A padlizsán is jól bírja a mélyhűtést, viszont a húsa gyorsan barnul, ha levegőn van. A hűtőben nem szeret lenni, használjuk fel mielőbb, miután megvettük. (www.ribizli.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.