Milliárdokat kaszáltak az összeomlások előtt

London/Washington. A Financial Times felmérése szerint a könyvelési botrány miatt tönkrement cégek vezetői dollármilliárdokat tettek zsebre a csalás napfényre kerülése és az árfolyamok zuhanása előtt.

London/Washington. A Financial Times felmérése szerint a könyvelési botrány miatt tönkrement cégek vezetői dollármilliárdokat tettek zsebre a csalás napfényre kerülése és az árfolyamok zuhanása előtt. A csalással vádolt cégek vezetői összesen 3,3 milliárd dollárt kerestek az utóbbi években, amikor cégeik papírjainak árfolyama még szárnyalt a jónak tűnő eredmények miatt. A Financial Times által közölt, fizetéseket, jutalmakat és részvényeladásokat is figyelembe vevő összeállítás szerint az Enron, a Global Crossing és a WorldCom vezetői jártak a legjobban. A lap az utóbbi másfél évben tönkrement huszonöt legnagyobb vállalat vezetőit vizsgálta: a 208 vezetőből 52 keresett tízmillió dollárnál többet, 31-en huszonötmillió, 16-an ötvenmillió és nyolcan százmillió fölött kerestek. A legkomolyabb bevételt Gary Winnick, a Global Crossing elnöke könyvelhette el: ő több mint félmilliárd dollárt (pontosan 512 milliót) keresett, míg az enronos Ken Lay ennek felét, 247 milliót gyűjtött össze. Szintén előkelő helyen végzett a kevésbé ismert K. B. Chandrasekhar, az Exodus Communications alapítója, aki 131 millió dollárnyi részvényt adott el cége összeomlása előtt. A könyvelési csalással vádolt távközlési szolgáltató vezetői több százmillió dollárnyi Qwest-papíron adtak túl a botrány kitörése előtt – közölte a New York Times. A lap értesülései szerint a vállalat vezetői sok százmillió dollárt kerestek az utóbbi években Qwest-részvényeik eladásával. Ez önmagában még nem lenne baj, de nemrég a Qwestről is kiderült, hogy félrekönyvelt néhány százmilliónyi tételt, ezért új pénzügyi jelentést kell készítenie az 1999-2001-es időszakról. Joseph P. Nacchio vezérigazgató, akinek múlt hónapban kellett lemondania, 277 millió dollárt keresett az ügyletekkel. Philip F. Anschutz főrészvényes, az igazgatótanács tagja csinálta a legnagyobb üzletet: 1999-ben közel másfélmilliárdnyi részvénytől vált meg. Egy éve a cég papírjainak értéke elérte a 40 dollárt, a hét elején az árfolyam másfél dollárnál tartott. A legnagyobb amerikai helyi távközlési szolgáltató könyvelési gyakorlatával kapcsolatban már korábban felmerült a gyanú, és már meg is indult a vizsgálat. A Qwest hétfőn elismerte, hogy rosszul könyvelt 1,16 milliárd dollárnyi bevételt, ezért 1999-es, 2000-es és 2001-es eredményéről új jelentést készít. (m, ú, h)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?