<p>Néhány héttel ezelőtti mellékletünkben arról írtunk, hogy a magyarországi utazási irodák sokkal olcsóbban szállítják az utasokat ugyanarra a nyaralásra, mint a szlovák irodák. Most ismét nagyító alá vettük az utazási irodák immár szezon utáni ajánlatait, megnéztük az osztrák irodák kínálatát is, és utánajártunk, mi a nagy különbségek oka. Most a szeptemberi árakat vetettük össze, kiegészítve az ausztriai utazási irodák ajánlatával. Az összehasonlításban csak azonos utakat hasonlítottunk össze, azaz ugyanabban az időpontban, ugyanabba a szállodába, ugyanolyan ellátással, ugyanannyi időre szóló utak árait figyeltük.</p>
Miért olcsóbbak a magyarországi utazási irodák
Ha a magyar irodával utazó utas a szállodában találkozik egy szlovákiai irodával utazó turistával, akkor a helyszínen kiderülhet, hogy akár 5-7 ezer koronával többet fizetett a szlovákiai irodával utazó utas, mint az, aki a budapesti indulást választotta.
Újabb összehasonlítás
A szeptemberi összehasonlításból kiderül, a szlovák irodák minden egyes esetben drágábban kínálják ugyanazt, mint a magyar vagy az osztrák kollégák. Sőt, most az augusztusihoz képest még nagyobb az átlagos különbség, ez szeptemberben az augusztusi 144 euró helyett 155 euró (4683 korona). Két út esetében is 7000 ezer koronát (232,35 euró) meghaladó különbséget tapasztaltunk, a maximum eltérés 8368 korona (277,76 euró). Azaz ha egy háromfős társaság éppen erre az útra fizet be budapesti indulással, akkor akár 25 ezer koronát (833,30 euró) is megtakaríthat.
Az okok
Természetesen megszólítottuk az irodák képviselőit is, elemezzék, mi lehet a különbségek oka. A megkérdezett szlovák irodák képviselői kívántak nyilatkozni. Szlovákiában és Magyarországon is van Kartago Tours, így kíváncsiak voltunk arra, miért van mégis csaknem 3000 koronás különbség a magyar iroda javára. „Irodánk cégcsoportban működik, Lengyelországban, Csehországban EXIM Tours néven, Szlovákiában, Magyarországon és Romániában Kartago Tours néven. A szállásokra a szerződést a cégcsoport közösen köti, ezért tudunk ilyen kedvező árakat kínálni utasainknak. A charter-szerződéseket viszont a cégek országonként külön kötik a helyi (vagy külföldi) légitársaságokkal, és itt már tényleg jelentős árkülönbségek lehetnek. Természetesen az árakat a helyi piaci viszonyok is meghatározzák, és véleményem szerint is Magyarországon sokkal nagyobb a konkurencia harc, mint Szlovákiában“ - mondta lapunknak Füri Mihályné, a Kartago Tours magyarországi cégvezetője.
Gazdasági helyzet, konkurenciaharc
A magyarországi Best Reisen az egyik legnagyobb utaztató, így megkérdeztük a cég vezetőjét, miként látja a nagy különbségeket. „Először is szeretném leszögezni, hogy az utasok oldaláról közelítve a megállapítással egyet kell értenem. Igaz viszont az is, hogy a különbség a realizált - legtöbbször akciós - áraknál mutatkozik meg élesebben, a publikált katalógusáraknál nincs ilyen szembetűnő különbség. Ez is mutatja, hogy a különbség nem azért létezik, mert a magyar és a szlovák utazásszervezők másként dolgoznak, mások a lehetőségeik stb. Sokkal inkább a piaci körülmények a meghatározók. A magyar gazdaság jelenleg stagnál. Csökkentek a reáljövedelmek, nőtt a létbizonytalanság. Az utaztatást keményen adóztatják, e mellé növekvő infláció párosul. A vásárlóerő egyre csökkenő tendenciát mutat, csökkent az utazók száma és a fajlagos költés, tehát kevesebben utaznak, és ők is kevesebbet költenek erre a célra. Csak mellékesen jegyzem meg, a 2004-2005 években volt az utolsó turisztikai csúcsidőszak Magyarországon, akkor éppen a szlovák piac pangott és az ottani irodák szenvedtek. Azóta a két ország gazdasága teljesen más irányba fejlődött, és ez látszik a turizmuson is. A kereslet tehát csökkent, a kínálati oldal viszont nem: soha ilyen sok charter járatot még nem szerződtettek az utazási irodák mint most. A túlkínálat óriási, szinte az eladhatatlanság határát súrolja. Megjelentek új és rendkívül tőkeerős utazásszervezők is a piacon, akik az árakat tekintik a piaci behatolás leggyorsabb eszközének, törik le az árakat. Röviden összefoglalva a gazdasági nehézségek és a túlkínálat az a két tényező, ami az alacsony eladási árakat okozza a magyar piacon. Jobb piaci körülmények között dolgoznak a szlovák utazásszervezők, ezért magasabb eladási árat kínálhatnak. Mások az utazási és foglalási szokások is. A turisztikai kiállításokat sokkal korábban rendezik Szlovákiában, korábban indulnak a foglalások, tervezhetőbb a piac. Nálunk igazi „last minute“ őrület van. Mindenki az utolsó időszakban foglal, így próbálnak még olcsóbban utazni az emberek. Az eladatlan kapacitás, a lekötött szállodák és repülőhelyek eladási kényszert jelentenek az irodáknak, futunk a pénzünk után, még az akciós árakat is akciózzuk“ - mondta lapunknak Zám Tibor. A Best Reisen vezetője hozzátette: „A dologhoz tartozik, hogy a csökkenő árak természetesen csökkenő nyereséget is jelentenek. Ez a piaci pozíciókban is megmutatkozik. Az utaztatás rendkívül nagy cash flow-t igényel, ezt csak megfelelő tartalékokkal bíró cégek tudják produkálni. A magasabb ár nem baj, ellenkezőleg: a realizált profit teszi lehetővé hogy a vállalkozás megerősödjön, előnyösebb helyzetbe kerüljön a partnerkapcsolataiban, ez pedig hosszú távon az utasnak is érdeke. Jobb lehetőségeket tud teremteni, jobb árat ér el és jobb szolgáltatást nyújt a profiterős cég. E téren a szlovák irodák pozíciója jobb.“
Nagyobb ország, kedvezőbb piac
Gyerő Krisztina, a Vista utazási iroda értékesítési és termékfejlesztési igazgatója szerint a nagy különbségek okainak egyik oka, hogy a magyar irodák nagy volumenben vásárolnak, a beszerzési áruk (bár nem jelentősen, de) ezért lehet kedvezőbb. További tényező lehet, hogy Magyarországon már túlsúlyban vannak a külföldi charter-légitársaságok (pl. török, arab), ők jobb árakat kínálnak a magyar légitársaságoknál. Szlovákiába viszont nem nagyon éri meg nekik berepülni, mert nincs akkora piac (persze, Pozsonyból is felszállnak ezek a gépek, csak sokkal kisebb mennyiségben - a szerk. megj.). „Az ár-összehasonlításból úgy tűnt, hogy a reptéri illetékek is alacsonyabbak Budapesten (bár ez engem meglepett, mivel Budapest köztudottan a régió egyik legdrágább repterének számít)“ - mondta Gyerő Krisztina. A további okok között lehet az is, hogy a magyar irodák túlvállalták magukat idén nyárra, sok a felesleges kapacitás, így különböző kedvezményekkel és akciókkal próbálnak „megszabadulni“ a helyektől. Mivel Magyarországon irreálisan sok az utazásszervező iroda, így az irodák már eleve csökkentett árréssel (kis haszonnal) kalkulálnak - elképzelhető, hogy Szlovákiában kevésbé telített a piac, így az irodák tudnak normális haszonnal dolgozni.
Nehéz kalkulálni
„Az árak alakulását nagyon nehéz modellezni. Rendkívül sok tényező együttes hatása érvényesül, és ebben az egyenletben túl sok az ismeretlen változó. Ha egy szlovák vagy magyar utazási iroda nyereséget könyvel el, egyúttal abban is biztosak lehetünk, hogy múltbeli veszteségeit vagy a jövőbeni extra kiadásait fogja belőle finanszírozni. Éppen akkor követ rossz stratégiát, ha rövidtávon gondolkodik és piacilag indokolatlan árcsökkentést hajt végre. Valójában a szlovák árak a reálisak és a magyar a túl alacsony. Marad a túlkínálat és a nyomott árak, ami jelzi hogy a megállapításom alapvetően helyes (ha nőne a vásárlóerő bármilyen okból is, mi sem dolgoznánk filléres árakkal, a dolgok kiegyenlítik egymást) - összegezte az okokat Zám Tibor. (Szabó László)
További részletek hétfői nyomtatott kiadásunk Utazás c. mellékletében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.