Mielőtt a húsvéti nagytakarításba kezdenénk

A legtöbb háziasszony általában évente kétszer, húsvét és karácsony előtt szánja el magát mindenre kiterjedő nagytakarításra. Ám amíg nagyszüleink leggyakoribb tisztítószere a mosószappan, illetve a lúg és az ecet volt, ma már a háziasszonyok többsége szinte kizárólag agyonreklámozott készítményeket alkalmaz. Ezek a készítmények jobbára agresszív vegyszerek.

Az elmúlt évtizedben rendkívül megnövekedett a háztartásban használható vegyi áruk választéka. A sokféle termék között nehéz eligazodni. A vásárlók nagy része nem ismeri az egyes termékek összetevőit, nem tudja, vagy nem is gondol arra, hogy sok termék az egészségre és a környezetre ártalmas, veszélyes anyagot tartalmaz, amelyek irritációt, allergiát, esetleg komolyabb sérülést okozhatnak. A háztartási vegyi áruk, mosó- és tisztítószerek olyan vegyi anyagokat tartalmazó termékek, amelyek a háztartásban használatos anyagok, eszközök, felületek mosására, tisztítására és ápolására szolgálnak. Rendeltetésük szerint igen sokfélék, míg az emberi egészségre és környezetre gyakorolt hatásuk szerint veszélyes és nem veszélyes készítmények lehetnek.

Veszélyes készítmények azok, melyek egy vagy több olyan kémiai anyagot tartalmaznak, melyek fizikai, toxikológiai vagy ökotoxikológiai tulajdonságai révén az emberi egészséget és/vagy a környezetet károsíthatják. A gyártók termékeiket a veszélyes összetevők alapján kötelesek veszélyességi osztályba sorolni. A veszélyesnek minősülő készítmények címkéin a minden árura kötelező feliratokon túlmenően fel kell tüntetni a termék használata során felmerülő veszélyt, a veszélyhez tartozó szimbólumot és jelet, a veszélyes anyagtartalom megnevezését és százalékos mennyiségét, a gyártó, az importáló vagy a forgalmazó megnevezését, elérhetőségét.

A feliraton az információkat jól olvashatóan kell elhelyezni. A gyártók a termékösszetevőket gyakran a következő mennyiségi kategóriák szerint tüntetik fel: 5% alatt; 5-15%; 15-30% és 30% felett.

A veszélyes anyagok csomagolásával szemben követelmény, hogy a csomagolóanyag a beletöltött anyaggal ne lépjen kémiai reakcióba, védje az árut a környezeti hatásoktól és a környezetet az árutól, jól adagolható és biztonságosan visszazárható legyen, az üres csomagolás ne károsítsa a környezetet, legyen újra felhasználható és/vagy feldolgozható. Statisztikai adatok szerint a legtöbb gyermekmérgezést háztartás-vegyipari folyadékok okozzák, ezért az utóbbi tíz évben a veszélyes anyagok biztonságos zárására ún. gyermekbiztos csomagolást fejlesztettek ki. E csomagolásnak kettős védelmi hatása van: a kisgyermekek (legjobban veszélyeztetett a 3 és 5 év közötti korosztály) nem tudják kinyitni, ezért nem juthatnak a veszélyes termékhez; a felnőttekben pedig a sajátos kezelés révén jobban tudatosul a termék különleges veszélye.

A gyermekbiztos csomagolást előírás szerint nagyon mérgező, mérgező és maró jelzésű termékeken kell alkalmazni. Sok gyártó azonban a kisebb veszélyt jelentő ártalmas vagy irritatív termékein is gyermekbiztos csomagolást alkalmaz.

A vakok és gyengénlátók számára esetenként szintén fontos üzenetet tartalmaz a csomagolás. Veszélyre utaló kitapintható jelképpel kell ellátni a nagyon mérgező, mérgező, maró, az ártalmas, a fokozottan tűzveszélyes és tűzveszélyes anyagokat tartalmazó készítményeket. A tapintható jelkép egy 1,5 cm nagyságú egyenlő oldalú háromszög, melyet a flakon aljától ujjnyi távolságra dombornyomással kell a csomagolóanyagon elhelyezni.

Számtalan veszélyesnek nem minősülő háztartási tisztító- és ápolószer speciális csomagolási módja miatt válik veszélyessé. Ilyen például az aeroszolos termék, amely nem más, mint egy szeleppel ellátott nyomás alatt lévő, zárt palacktest, melyből a vegyi anyag kinyerése cseppfolyós vagy sűrített gázok vagy gázkeverékek segítségével történik. Azon túlmenően, hogy az alkalmazott gázok esetenként önmaguk is tűzveszélyesek lehetnek, a palack, belső nyomása miatt ütésre is felrobbanhat. Ezért az aeroszol csomagolású készítmények használata, tárolása különös gondot, nagyobb körültekintést igényel. Az ilyen termékek felirata mind a használatra, mind a tárolásra vonatkozóan szigorú figyelmeztetéseket tartalmaz.

A veszélyes háztartási tisztítószerek használata biztonságossá tehető, ha felhasználás előtt gondosan elolvassuk a csomagoláson szereplő feliratot, megismerjük a használattal együtt járó kockázatokat, és ezek elkerülésének módját. Veszélyesnek nem minősülő vegyi termékek is jelenthetnek veszélyt érzékeny, allergiára hajlamos személyek számára.

Az allergiát kiváltó anyag ismeretében a feliraton szereplő adatok áttanulmányozása segítséget nyújthat számukra a megfelelő veszélytelen termék kiválasztásában. (kotsis, g)

A háztartási tisztítószerekben leggyakrabban

előforduló károsító hatású anyagok

Megnevezés Előfordulás Károsító hatás

szerves oldószerek folttisztítók, ablaktisztítók, ragasztóanyagok, tűzveszély

lakkok, festékipari termékek

szerves és szervetlen savak vízkő- és rozsdaoldószerek, WC-tisztítók maróhatás, irritáció

nátrium-hidroxid sütő- és tűzhelytisztítók, lefolyócső tisztítók, fertőtlenítő, maróhatás, irritáció

és nátrium-hipoklorit fehérítő hatású készítmények

felületaktív anyagok minden háztartási mosó- és tisztítószer allergia

oxigén alapú fehérítők mosószerek, általános tisztítószerek, WC-tisztítók allergia

enzimek mosó- és mosogatószerek allergia

szín- és illatanyagok gyakorlatilag minden készítményben allergia

konzerválószerek gyakorlatilag minden készítményben allergia

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?