A legtöbb háziasszony általában évente kétszer, húsvét és karácsony előtt szánja el magát mindenre kiterjedő nagytakarításra. Ám amíg nagyszüleink leggyakoribb tisztítószere a mosószappan, illetve a lúg és az ecet volt, ma már a háziasszonyok többsége szinte kizárólag agyonreklámozott készítményeket alkalmaz. Ezek a készítmények jobbára agresszív vegyszerek.
Mielőtt a húsvéti nagytakarításba kezdenénk
Veszélyes készítmények azok, melyek egy vagy több olyan kémiai anyagot tartalmaznak, melyek fizikai, toxikológiai vagy ökotoxikológiai tulajdonságai révén az emberi egészséget és/vagy a környezetet károsíthatják. A gyártók termékeiket a veszélyes összetevők alapján kötelesek veszélyességi osztályba sorolni. A veszélyesnek minősülő készítmények címkéin a minden árura kötelező feliratokon túlmenően fel kell tüntetni a termék használata során felmerülő veszélyt, a veszélyhez tartozó szimbólumot és jelet, a veszélyes anyagtartalom megnevezését és százalékos mennyiségét, a gyártó, az importáló vagy a forgalmazó megnevezését, elérhetőségét.
A feliraton az információkat jól olvashatóan kell elhelyezni. A gyártók a termékösszetevőket gyakran a következő mennyiségi kategóriák szerint tüntetik fel: 5% alatt; 5-15%; 15-30% és 30% felett.
A veszélyes anyagok csomagolásával szemben követelmény, hogy a csomagolóanyag a beletöltött anyaggal ne lépjen kémiai reakcióba, védje az árut a környezeti hatásoktól és a környezetet az árutól, jól adagolható és biztonságosan visszazárható legyen, az üres csomagolás ne károsítsa a környezetet, legyen újra felhasználható és/vagy feldolgozható. Statisztikai adatok szerint a legtöbb gyermekmérgezést háztartás-vegyipari folyadékok okozzák, ezért az utóbbi tíz évben a veszélyes anyagok biztonságos zárására ún. gyermekbiztos csomagolást fejlesztettek ki. E csomagolásnak kettős védelmi hatása van: a kisgyermekek (legjobban veszélyeztetett a 3 és 5 év közötti korosztály) nem tudják kinyitni, ezért nem juthatnak a veszélyes termékhez; a felnőttekben pedig a sajátos kezelés révén jobban tudatosul a termék különleges veszélye.
A gyermekbiztos csomagolást előírás szerint nagyon mérgező, mérgező és maró jelzésű termékeken kell alkalmazni. Sok gyártó azonban a kisebb veszélyt jelentő ártalmas vagy irritatív termékein is gyermekbiztos csomagolást alkalmaz.
A vakok és gyengénlátók számára esetenként szintén fontos üzenetet tartalmaz a csomagolás. Veszélyre utaló kitapintható jelképpel kell ellátni a nagyon mérgező, mérgező, maró, az ártalmas, a fokozottan tűzveszélyes és tűzveszélyes anyagokat tartalmazó készítményeket. A tapintható jelkép egy 1,5 cm nagyságú egyenlő oldalú háromszög, melyet a flakon aljától ujjnyi távolságra dombornyomással kell a csomagolóanyagon elhelyezni.
Számtalan veszélyesnek nem minősülő háztartási tisztító- és ápolószer speciális csomagolási módja miatt válik veszélyessé. Ilyen például az aeroszolos termék, amely nem más, mint egy szeleppel ellátott nyomás alatt lévő, zárt palacktest, melyből a vegyi anyag kinyerése cseppfolyós vagy sűrített gázok vagy gázkeverékek segítségével történik. Azon túlmenően, hogy az alkalmazott gázok esetenként önmaguk is tűzveszélyesek lehetnek, a palack, belső nyomása miatt ütésre is felrobbanhat. Ezért az aeroszol csomagolású készítmények használata, tárolása különös gondot, nagyobb körültekintést igényel. Az ilyen termékek felirata mind a használatra, mind a tárolásra vonatkozóan szigorú figyelmeztetéseket tartalmaz.
A veszélyes háztartási tisztítószerek használata biztonságossá tehető, ha felhasználás előtt gondosan elolvassuk a csomagoláson szereplő feliratot, megismerjük a használattal együtt járó kockázatokat, és ezek elkerülésének módját. Veszélyesnek nem minősülő vegyi termékek is jelenthetnek veszélyt érzékeny, allergiára hajlamos személyek számára.
Az allergiát kiváltó anyag ismeretében a feliraton szereplő adatok áttanulmányozása segítséget nyújthat számukra a megfelelő veszélytelen termék kiválasztásában. (kotsis, g)
A háztartási tisztítószerekben leggyakrabban
előforduló károsító hatású anyagok
Megnevezés Előfordulás Károsító hatás
szerves oldószerek folttisztítók, ablaktisztítók, ragasztóanyagok, tűzveszély
lakkok, festékipari termékek
szerves és szervetlen savak vízkő- és rozsdaoldószerek, WC-tisztítók maróhatás, irritáció
nátrium-hidroxid sütő- és tűzhelytisztítók, lefolyócső tisztítók, fertőtlenítő, maróhatás, irritáció
és nátrium-hipoklorit fehérítő hatású készítmények
felületaktív anyagok minden háztartási mosó- és tisztítószer allergia
oxigén alapú fehérítők mosószerek, általános tisztítószerek, WC-tisztítók allergia
enzimek mosó- és mosogatószerek allergia
szín- és illatanyagok gyakorlatilag minden készítményben allergia
konzerválószerek gyakorlatilag minden készítményben allergia
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.