Mi van a hab alatt?

A háziasszonyok már bizonyára jócskán az ünnepek előtt bespájzoltak a ma már szinte minden élelmiszerboltban kapható gyorsfagyasztott gesztenyemasszából, amelyet térségünkben általában süteményekben vagy tejszínhabbal kínálnak.

A háziasszonyok már bizonyára jócskán az ünnepek előtt bespájzoltak a ma már szinte minden élelmiszerboltban kapható gyorsfagyasztott gesztenyemasszából, amelyet térségünkben általában süteményekben vagy tejszínhabbal kínálnak. Azonban a száraztermésű héjas gyümölcsök csoportjába tartozó gesztenye felhasználása ennél lényegesen szélesebb: előételek, húsételek, levesek, mártások, köretek, desszertek kedvelt alapanyaga. Egy 16. századból származó francia recept szerint húspótló, böjtös napokon is szívesen használták, tojást meg sajtot adtak hozzá, és vagdaltat készítettek belőle. Túlzás nélkül állítható tehát, hogy a gesztenyét az emberek zöme szereti. ĺze pompás, könnyen és változatosan elkészíthető, energiatartalma alacsony. A gesztenye a többi diófélénél kevesebb zsírt és fehérjét tartalmaz, ezért az energiatartalma jóval alacsonyabb, mint azoké. Ezért fogyasztása az egészséges testsúly fenntartásához is hozzájárulhat. Testsúlycsökkentő étrendekbe és alacsony energiatartalmú diétákba a natúr gesztenye és az abból készült ételek kiválóan beilleszthetők. A gesztenyetermékek rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a megfelelő mennyiségű rostbevitelhez, ami különösen nagy hangsúlyt kap idős korban, amikor a bélrendszer aktivitása csökken, valamint várandósság ideje alatt, mert az anyukák egyik leggyakoribb panasza a székrekedés.

Massza és püré

A friss gesztenyét teljesen puhára kell főzni. A gesztenyemassza tehát csupán főtt gesztenyéből áll, ezzel szemben a püré főzött és pürésített gesztenyéből (75%) cukor és aroma hozzáadásával (25%) készül. Első pillantásra feleslegesnek tűnhet, hogy különbséget teszünk a két termék között, de csak első pillantásra. Ugyanis sokan keverik a kettőt. Útmutatást a termékösszetétel nyújthat. A püré csomagolásán olvasható, mennyi gesztenyét és cukrot tartalmaz, ezen kívül vanília vagy rumaromát, esetleg mindkettőt adnak hozzá a kifogástalan íz-élmény elérése érdekében.

Milyen az igazi?

Dömölki Lívia az OFE élelmiszer szakértője a gesztenyepürét a következőképpen jellemezte: színe drapp, felszíne, illata jellegzetes, idegen anyagoktól és sajátos szagoktól mentes. ĺze édes, az aromásító anyagok íze csak kismértékben érezhető. A jó minőségű gesztenyepüré állománya homogén, a massza egyenletes, (tökéletesen el van keverve), nincsenek benne gesztenye és cukorcsomók, héj, vagy rekeszfal darabok.

A szlovákiai boltokban is árusított negyedkilós kiszerelésű gyorsfagyasztott gesztenyepürét általában Magyarországról importálunk. Déli szomszédainknál a hatályos jogszabályok értelmében a 2006. január 1. után gyártott gesztenyepüré nem tartalmazhat tartósítószert. (Kosár Magazin, g)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?