A kockázat az egyik leggyakrabban ismételt kifejezés, amit megtakarításaink elhelyezésekor hallunk. Erre a pénzügyi termékek eladásakor kötelezően figyelmeztetnek.
Mérsékeljük a beruházásunk kockázatát
A legegyszerűbb ellenszer a kockázat ellen a befektetési idő meghosszabbítása. Ezt tipikusan a részvények esetében ajánlják. Mivel itt egy határozott időszakon belül nagyon nagy az értékváltozás, ajánlatos időt adni a befektetésnek, hogy megtérülhessen. Ez persze nem jelenti azt, hogy a tőzsdén néhány hónap alatt ne lehetne megduplázni vagyonunkat, csak azt, hogy akár a felére is csökkenhet, így az idő az, amely mindezeket a kilengéseket mérsékelheti. Fontos továbbá a befektetés megosztása: lehetőleg ne csak egy terméket vásároljunk, ha mégoly biztató haszonnal is kecsegtet! A befektetési alapok éppen ezt a problémát oldják meg, mert portfóliójukban megannyi értékpapír kap helyet, és egy-egy hibás döntés alig hat ki az egészre. Ide tartozik, hogy a befektetésünk megosztása csak akkor hatékony, ha az egyik vállalat csődje nem húzza magával a másik céget. Néhány évvel ezelőtt a Drukos és BMG társaságok hiába vállalkoztak teljesen más területen, az egyik összeomlása magával rántotta a másikat is (tekintsünk el attól, hogy e cégek gazdálkodásukban áthágták a törvényeket). Ez jó példa arra is, hogy két igen rizikós befektetés együtt alig csökkenti a teljes kockázatot. Az elmondottakon felül nem árt, ha tájékozottak vagyunk, de ajánlatos ismerni az adójogszabályokat is. Mindezeken felül a legfontosabb mégis a józan gondolkodás, vagyis ne vállaljunk irreálisan magas kockázatot, és ne várjunk irreálisan magas hasznot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.