Az Európai Unió legtöbb országában a banán és az alma a legeladhatóbb gyümölcs. Előzetes becslések szerint az idei uniós almatermés mintegy 13 százalékkal lesz alacsonyabb az amúgy is átlagon aluli előző évi almatermésnél. Az új tagállamokban pedig mintegy 15 százalékkal terem kevesebb alma a tavalyinál.
Melyik gyümölcs a legkedveltebb?
Az almát nemcsak kedvelik és fogyasztják az EU-ban, de termelik is. Az unió világviszonylatban is a legjelentősebb almatermelők közé tartozik, pontosabban a húsz legnagyobb almatermelő országból 6 az Európai Unió tagja, derül ki az Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet, a FAO adataiból.
A legnagyobb almatermelő ország kontinensünkön Olaszország, ahol idén előzetes becslések szerint több mint 2 millió tonna almát szüretelnek le. Ezt követi a sorrendben a régi tagországok közül Franciaország, Németország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, Hollandia, Belgium, Görögország, Portugália, Ausztria és Dánia. Az újonnan csatlakozó országok közül Lengyelországban, Magyarországon és Csehországban termesztik a legtöbb almát. Szlovákia csak Litvánia, Bulgária és Szlovénia után következik.
Az alma bolti árára természetesen az idei terméskiesés is rányomja a bélyegét. Uniós viszonylatban idén 8,5 millió tonnás termés várható, ami mintegy 13 százalékkal kevesebb az amúgy is átlagon aluli tavalyi termésnél. Az unióban mindenesetre 1991 óta az idei a legalacsonyabb termésmennyiség. Az új tagországok közül jó almatermésnek csak a szlovének örvendhetnek, 20 százalékos termésnövekedéssel. A koratavaszi fagykárok miatt Csehországban 33, Magyarországon 57, Lengyelországban 46, Litvániában 60, Szlovákiában pedig 68 százalékkal kevesebb alma termett az idén a múlt évhez viszonyítva.
Az EU-n kívüli országok közül Kína a 2007/2008-as termőévben gyakorlatilag eléri a 25 millió tonnás termést, miközben az almaligetek 1,9 millió hektárt tesznek ki. Exportra 950 ezer tonna jut, ennek fele Dél-Ázsiába, közel ötöde Oroszországba és mintegy 5 százaléka Hollandiába kerül. Az USA idei almatermését 4,3 millió tonnára becsülik fel, az orosz almatermést pedig 2 millió tonnára. A déli félteke legnagyobb almaexportőre továbbra is Chile (760 ezer tonna), Új-Zéland, Dél-Afrika és Argentína. (F. A, gyor)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.