Megpihentek a spekulánsok

Pozsony. Három hét viharos forgalmát követően tegnap nyugodtan folyt a kereskedés a koronával, az árfolyam 31,10–314 SKK/euró közötti sávban mozgott, vagyis megszakadt a sorozatos csúcsdöntés időszaka.

Pozsony. Három hét viharos forgalmát követően tegnap nyugodtan folyt a kereskedés a koronával, az árfolyam 31,10–314 SKK/euró közötti sávban mozgott, vagyis megszakadt a sorozatos csúcsdöntés időszaka. Ennek oka prózai: tegnap Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban munkaszüneti nap volt, márpedig éppen az angolszász bankok felvásárlásai erősítik fizetőeszközünket. A 31 koronás euró és a 20 korona alatti dollár főleg a londoni pénzintézetek spekulációinak köszönhető, becslések szerint csak pénteken több mint 200 millió euró értékben vásároltak a koronából. Ez a trend még egy ideig folytatódhat, de már lassabb ütemben, ami nem csoda, hiszen május 7 óta pénznemünk 2 koronával erősödött az eurózóna fizetőeszközéhez képest, sőt ha hosszabb távra tekintünk vissza, akkor kiderül: 2005 óta a visegrádi térségben éppen a szlovák korona kurzusa erősödött a leginkább. A szlovák közgazdászok klubja (KEA) szerint a végső árfolyam 30,70 SKK/euró szinten rögzíthető – erre július 8-án kerül sor. A képhez hozzátartozik, hogy a júliusban megállapítandó fix kurzus csak 2009 januárjában lép érvénybe, addig marad a naponta változó piaci érték, ami viszont lényegesen nem fog eltérni a véglegestől. A kormány közismerten a lehető legerősebb árfolyam mellett kardoskodik, ez ellen egyelőre a Szlovák Nemzeti Bank sem emelte fel a szavát. Ivan Šramko jegybankelnök viszont egy lapinterjúban megjegyezte, ilyen gyors árfolyam-elmozdulással még ők sem számoltak. Szerinte az ország gazdaságának izmosodása megteremtette annak feltételeit, hogy még a jelenlegi korona/euró kurzus is zökkenőmentesen elviselhető legyen. Ez viszont nem azt jelenti, hogy parttalanná válhat az erősödés, mivel a végső árfolyam megállapítása során „nemcsak a polgár szemszögéből, hanem a kivitelt, a behozatalt lebonyolítók és a gazdaság egészére gyakorolt hatás nézőpontjából” kell vizsgálni a problémát. A túl erős korona például fékezheti a gazdaság növekedési ütemét és csökkentheti az államkassza bevételét. Ivan Šramko újfent leszögezte, az euró bevezetése érdemben nem növeli az inflációt, legfeljebb 0,3 százalékkal járul hozzá a pénzromlás üteméhez, ami elhanyagolható mértékű. Viszont aki az átállás során tudatosan számítja át rosszul az árakat, az büntetéssel nézhet szembe. (P, s, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?