<p>Az európai bankok számítanak a világ legbiztonságosabb pénzintézeteinek – derül ki az amerikai Global Finance magazin 19. alkalommal összeállított, legbiztonságosabb pénzintézeteket rangsoroló listájáról. Szlovákiát ugyan csak egy bank, a ČSOB képviseli, az is csak a régiós listán, a Moody’s hitelminősítő szerint azonban a többi szlovákiai pénzintézet ügyfelének sincs miért aggódnia.</p>
Megbízhatunk a hazai bankokban
Ugyan minden jel arra utal, hogy a gazdasági válság neheze már mögöttünk van, a bankszektor stabilitása továbbra is kényes témának számít. „A bankok ügyfelei az egész világon árgus szemekkel figyelik a pénzintézetek minősítését” – állítja Joseph Giarraputo, a Global Finance kiadója, aki szerint az 500 pénzintézetet tartalmazó globális lista összeállításánál elsősorban a három nagy hitelminősítő intézet, a Moody’s, a Standard & Poor’s és a Fitch adataira támaszkodtak.
A legjobban az európai bankok szerepeltek, így nem csoda, hogy az első,nemeurópai bank a 10. helyen tanyázó kanadai Royal Bank, amelyet négy német, három holland, egy francia és egy svájci pénzintézet előz meg. A legbiztonságosabb bankoknak azok a hagyományos szolgáltatásokat nyújtó pénzintézetek bizonyultak, amelyek nem keveredtek bele spekulatív üzletekbe” – vallja Ivona Hrušová, a Next Finance elemzője, aki szerint így nem csoda, hogy az első tíz között az európai, azon belül is a német bankok dominálnak. „A konzervatív hozzáállás mellett a bankoknak természetesen sokat segített az illető ország megítélése is, a bankok biztonságossága ugyanis jelentős mértékben függ attól, hogy egy-egy ország milyen mértékben képes kezelni a pénzügyeit” – teszi hozzá Hrušová. A globális listán kívül a Global Finance összeállította az egyes régiók leginkább biztonságos pénzintézeteinek számító bankok listáját is, amelyeken egy-egy régió öt legjobb bankja szerepel. Kelet-KözépEurópában a cseh Česká Spořitelna számít a legbiztonságosabbnak, amit a szintén cseh Komerční banka, a szlovén Nova Ljubljanska Banka, a lengyel Bank Polska Kasa Opieki és a szlovák ČSOB Slovensko követ. Hrušová szerint ez utóbbi szintén a konzervatívabb stratégiájának köszönheti a pozitív megítélését.
Nincs oka az aggodalomra azonban a többi szlovák pénzintézet ügyfeleinek sem. A hazai bankszektornak a Moody’s hitelminősítő elemzése szerint nincsenek likviditási problémái, a lakossági üzletágban az elkövetkező időszakban dinamikus növekedést jósolnak. Atavalyi elbocsátásokat követően a bankok már elkezdték az új alkalmazottak felvételét. „Szlovákia már megérezte a globális gazdasági fellendülést, és erre a trendre a leggyorsabban épp a bankszektor reagál”–állítjaHrušová.
Az európai pénzintézetek jól szerepeltek a júliusban végrehajtott stresszteszteken is, habár ezek eredményével egyre több kétely merül fel. Mint ismeretes, 91 európai banknak kellett július végén bemutatnia stressztűrő képességét. Bár az elemzők többsége üdvözölte az eredményeket, mondván, tiszta képet ad a bankok helyzetéről, egyesek a bankfelügyeletek szemére vetették, hogy nem követelték meg a bankoktól a portfóliójukban tartott állampapírok teljes körű bemutatását. Egyes európai bankok ugyanis a korábban sejtettnél kisebb arányban mutattak ki kockázatos államkötvényeket könyveikben – állítja a Wall Street Journal elemzése. Emiatt a piac torz képet kaphatott a bankok helyzetéről. Ráadásul az is probléma, hogy egyes esetekben a bankok jelentéseire, más esetekben az egyes országok adataira támaszkodva mutatták be az állampapírpiaci kockázatokat, magyarán a teszt nem ad egységes eredményt. A bankok képviselői azzal védekeznek, ők az Európai Bankfelügyelők Bizottságának útmutatásait követték. Ámaz utóbbit a Wall Street Journal szerint a bankszektor és a politikusok részéről a lobbiérdekek befolyásolták, márpedig ezek a bankszektort bármi áron egészségesnek akarták bemutatni. (mi, HN, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.