<p>Az Európai Unió tagállamainak állam- és kormányfői megállapodtak abban, hogy széles körű engedményeket tesznek Írországnak, biztosítandó a lisszaboni szerződésről várhatón jövő ősszel tartandó második ír népszavazás sikerét.</p>
Megállapodtak az EU-vezetők a gazdaságélénkítési programban
Ugyancsak egyetértés született a brüsszeli csúcstalálkozón pénteken abban a 200 milliárd eurós programban, amely reményeik szerint segíti a gazdaság élénkítését a 27 országban. Daróczi Dávid kormányszóvivő a találkozó szünetében az MTI-nek megerősítette: már csak a klímavédelmi és energiahatékonysági javaslatokról folyik az egyeztetés, a csúcstalálkozó minden más témájában megszületett a megállapodás.
A hírek szerint az uniós reformszerződés ratifikálásának értelmében a 27 tagállam hajlandó lemondani az uniós biztosok számának tervezett csökkentéséről, minden tagállamnak a jövőben is lesz biztosa. A közösség továbbá garantálja, hogy a döntéshozatali és intézményi rendszert megreformáló lisszaboni szerződés nem fogja érinteni Írország semlegességét, illetve adó- és abortuszpolitikáját.
Ami a gazdaságösztönzést illeti, az Európai Bizottság javaslatain alapuló csomag figyelembe veszi a tagállamok nemzeti sajátosságait, és összértékben 200 milliárd eurónyi intézkedést helyez kilátásba. Gordon Brown brit miniszterelnök sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy az uniós bruttó össztermék mintegy 1,5 százalékát érintő programról van szó. A csomag elemei között a munkahelyek megvédésére, a kereslet növelésére, a bizalom erősítésére, továbbá beruházásösztönzésre vonatkozó javaslatok is találhatók. Az intézkedések költségeinek java részét (számítások szerint 170 milliárd eurót) a tagállamoknak kell állniuk, a többit az uniós központi költségvetésből biztosítják.
Több tagállam, köztük Magyarország mindazonáltal már korábban jelezte, hogy elsősorban átcsoportosítással teremti elő az élénkítéshez szükséges összeget. A jóváhagyott szöveg kiemelte a legtöbb tagországban már olcsón támogatáshoz juttatott bankok szerepét az ipar és a szolgáltatások ágazatainak segítésében, aláhúzva annak fontosságát, hogy most a pénzintézetek segítsék kedvezményes kölcsönökkel a reálgazdaság szereplőit. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.