Pozsony. Az élelmiszerárak tavalyi drasztikus növekedését követően idén további áremelésekre számíthatunk. Piaci elemzők szerint az év első felében a tejtermékek és a pékáru drágulhat jelentősebb mértékben, az év másik felében a sertéshúshoz is drágábban juthatunk hozzá.
Még többe kerülhet az élelmiszer
Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban? Pontos előrejelzéssel az elemzők sem szolgálnak. Jelzésértékű lehet azonban, hogy az élelmiszeripari búza tonnáját a malmok 7500-7800 koronáért vásárolják, nagyjából 3 ezer koronával drágábban, mint egy évvel korábban. A Szlovák Pékipari Szövetség előrejelzése szerint a kenyér ára az elkövetkező időszakban 7 százalékkal nőhet, amit nem is annyira a liszt drágulásával, hanem inkább az energiaárak növekedésével magyaráznak. Jó hír ugyanakkor, hogy a burgonya árának az elkövetkező hetekben nem szabadna emelkednie. Jelenleg egy kilónyi krumplihoz átlagosan 11 koronáért juthatunk hozzá, ami nagyjából 5-9 koronával kevesebb a tavalyi árakhoz képest.
A tej ára jelentős eltéréseket mutat az egyes üzletekben. Néhány nagy üzletlánc 20 korona alá szorította az akciós tej literjét, a legtöbb tej literje azonban 24-25 korona közötti összegbe kerül, sőt a kisebb üzletekben 30 koronát is elkérnek érte. A tej ráadásul az elkövetkező időszakban tovább drágul, hiszen a tejfeldolgozók a literjéért nagyjából 12 koronát fizetnek, ami már megközelíti a nyugat-európai felvásárlási árakat. Hogy pontosan milyen áremelésekre számíthatunk, azt még a szakma sem képes előre jelezni. Hasonló a helyzet a sertéshússal is. A piac szerint a nyár elejétől indulhatnak felfelé az árak, a nyugat-európai termelőknek ugyanis akkor fogynak el a tavaly felhalmozott tartalékaik. Nyárra így a húsfeldolgozók nagyjából 20 százalékkal nagyobb összeget fizetnek majd a tenyésztőknek, mint tavaly, ami az üzletekben kilogrammonként nagyjából 20 koronás drágulással jár majd.
Szlovákiában 2006-ig épp az élelmiszerárak voltak azok, amelyek visszafogták az inflációt, hiszen az élelmiszeripari termékek árszintje nem hogy nem nőtt, de egyenesen csökkent. Az áttörést a tavaly előtti év hozta meg. 2006-ban már 3, 2007-ben pedig 8%-os árugrást könyvelhettünk el. Az elemzők többsége megegyezik abban, idén nem kell a tavalyihoz hasonló mértékű árugrásra számítanunk, a drágulás azonban így is elérheti a 4%-ot. Mindez a világpiaci árak erős növekedésével magyarázható; erre példa, hogy a 2000-2006 közötti időszakban a mezőgazdasági termékek világpiaci ára 80%-kal nőtt. (mi, p, s)
Közös uniós szabályozás
Strasbourg. Az Európai Parlament (EP) tegnap Strasbourgban második olvasatban megszavazta a fogyasztói kölcsönök szabályozásának harmonizálását. Ezzel egyértelműbbé válik, milyen feltételekkel juthatnak az emberek hitelekhez, milyen kötelezettségeket kell vállalniuk a bankoknak. Tavaly májusban döntöttek a lakossági hitelekre vonatkozó új uniós szabályozásról, pontosan megszabva a fogyasztók tájékoztatásának minimális követelményét a hirdetésekben, a kölcsönfelvétel összes költségének világos ismertetését, az esetleges életbiztosítás feltételét és a törlesztések menterendjét. Így világos lesz a fogyasztók számára, mennyibe is kerül a kölcsönzés. Várhatóan 2010-től kell alkalmazni az előírásokat. (m, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.